Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
upočasnimo staranje

Zdrava koža je rezultat različnih dejavnikov, ki so posledica sprememb v telesu ali okolju. Sonce, stres, kajenje, bolezen in staranje zgradbo kože sčasoma spremenijo tako, da postane ohlapna, nagubana, izgubi prožnost in sijaj. Do določene mere lahko sami učinkovito poskrbimo za to, da se proces spreminjanja kože odvija počasneje, do določene mere pa imata na to vpliv dednost in okolje, ki se jima ne moremo izogniti. Dobra novica je, da je na staranje mogoče vplivati z zdravim načinom življenja kar v 80 odstotkih. V genih je zapisan le 20-odstotni delež.

Avtorica: Vesna Vilčnik

Koža je integralna komponenta imunskega, živčnega in endokrinega sistema. Ni le enostavna ovojnica, ki prekriva naše telo, ampak ima kompleksno arhitekturo. Koža se razlikuje po barvi, ki ločuje človeške rase (in odtenkih znotraj njih), po debelini, poraščenosti in drugem. Koža je sestavljena iz treh plasti.

Zunanja plast se imenuje vrhnjica oz. epidermis, srednja plast je usnjica oz. dermis, spodnja plast je podkožje oz. subcutis. Znojnice, lojnice, lasni mešički in nohti sodijo v srednjo plast kože, »zaloge maščob« pa se nahajajo v spodnji plasti.  Čisto na površini je rožena plast, ki skrbi za celovitost organizma, obvaruje notranjost telesa pred izsušitvijo, nekontrolirano in čezmerno izgubo vode. Koža je vsestranski organ, bistveno pomemben za delovanje celotnega organizma in opravlja pet nalog: je čutilo, ščiti pred fizikalnimi, kemičnimi in drugimi vplivi ter izsušitvijo, ohranja telesno temperaturo (termoregulacija), skrbi za izločanje in sintezo vitamina D.

Koža je prožna zaradi kolagenskih vlaken

Najdejavnejša plast kože je usnjica. Prav od nje je najbolj odvisno, kako se koža stara. Sestavljena je iz kolagena, elastina, živčnih končičev, zgornjih delov lojnic in znojnic ter krvnih žilic. Zaradi kolagenskih vlaken, ki so iz beljakovin, je koža prožna. Usnjica opravlja veliko nalog, njena poglavitna naloga pa je izločanje loja, mastne snovi, ki je za zdravo kožo in zdrave lase nujno potrebna. Največ lojnic je na lasišču, čelu ter okoli ust in nosu. Naloga znojnic je, da izločajo toksine in uravnavajo raven vode v telesu.

Prvi znaki staranja kože se zarišejo na obraz

Koža na obrazu je tanjša in občutljivejša kot koža na večini drugih delov telesa. Ne nazadnje je to potrebno tudi zato, ker obrazne mišice uporabljamo za sredstvo sporazumevanja, odtenki našega počutja in čustvovanja pa se pogosto zarišejo prav v gubicah skrbi ali veselja. Žal se prav zato prva znamenja staranja kože pojavijo na obrazu. Najzgodnejše vidno znamenje staranja je običajno pojav gubic. Najprej se pojavijo mimične gubice. To so drobne, večinoma vodoravne gubice med obrvmi in ob zunanjih kotičkih oči. Več se smejemo, več jih je. Nanje smo lahko upravičeno ponosni, saj vemo, da je smeh pol zdravja in s tem svetu kažemo ne samo gubic, ampak svojo pozitivno naravnanost do sveta. Z leti pa se na koži pojavijo tudi svetle pegice, še posebej če smo veliko na soncu. Zato jih je poleti največ.

Spremembe v podkožju poskrbijo za nove gubice

V obdobju od 25. do 35. leta se na čelu ali okoli ust začne pojavljati vse več površinskih mimičnih gubic. Pojavijo pa se tudi prve starostne gubice, ki nastanejo zaradi sprememb v podkožju. Maščobne celice začnejo zaradi »težnosti« potovati navzdol, zato se v tem obdobju začne spreminjati tudi koža na vratu. Ker začne izgubljati napetost, postaja mehkejša. Pojavljati se začnejo tudi prve manjše rjavkaste lise nepravilne oblike, ki nastanejo zaradi nenadnega pretiranega izpostavljanja svetlobi. Okoli 40. leta se mimične in starostne gube začnejo poglabljati. Na vratu se običajno pojavi »ogrlica« iz vodoravnih črt. Število maščobnih celic in lojnic se zmanjša, zato koža nujno potrebuje dodatno vlaženje.

Zreli koži je treba pomagati, da zasije

Okoli 45. leta se začne spreminjati tudi oblika obraza, vzroka pa sta tanjšanje kosti in izginjanje elastina v usnjici; posledično koža izgublja prožnost. V teh letih je kolagen marsikdaj še vedno »nedotaknjen«, koža pa je že precej stanjšana in suha. Svoje doda tudi način življenja, še posebej kajenje in pretirano sončenje. Spremembe v podkožju so vedno hitrejše. V starostnem obdobju med 55. in 65. letom se vedno bolj razgrajuje kolagen, celice, zadolžene za obnavljanje elastina pa povsem izginejo. Če želite doseči na pogled mlado, sijočo in gladko ter na otip prožno in voljno kožo, morate v njej nadomestiti kolagen in elastin. Drobne gubice, globoke brazde in povešena koža ob ustih in na vratu morda le niso neizogibno zlo.

Vrsta študij je potrdila, da je obnova kolagena, ključnega sestavnega elementa kože, mogoča. Kolagen blagodejno vpliva na kožo, hkrati pa krepi kosti in žilne stene, ščiti sklepe in obnavlja očesno lečo. Omeniti je treba še antioksidante – to so učinkovine, ki nevtralizirajo delovanje prostih radikalov, ki povzročajo okvare celične membrane, DNK in kolagena ter s tem nastanek gub. Z nanašanjem antioksidantov krepimo naravne zaščitne mehanizme kože. Pomembne sestavine proti staranju v kremah so vitamina C in E, alfa lipoična kislina, sojini izoflavoni, izvleček zelenega in belega čaja, izvlečki pešk grenivke in koencim Q10.

Stopala in nohti povedo svoje

Čeprav lahko samo dosledna nega kože v mladih letih tudi v starosti kaže svoje sadove, pa ženske, ki stopajo v tretje življenjsko obdobje, še posebej rade poskrbijo za lepe lase in pričesko in si privoščijo nego obraza, stopal in nohtov. Nohti rastejo celo življenje, na njihovo rast vplivajo starost, spol in vremenski vplivi. Enako kot koža tudi nohti odražajo zdravstveno stanje. Zdrav noht je prožen, močan in rahlo rožnate barve. Krhki nohti so lahko posledica pomanjkanja vitaminov in mineralov; največkrat gre za pomanjkanje železa in biotina. Krhke nohte je treba vlažiti in mehčati, kar lahko storite z namakanjem prstov v oljčno olje. Pozorni bodite tudi pri pogostem odstranjevanju laka za nohte, saj odstranjevalci lakov zelo izsušijo nohte. Utrujenim stopalom lahko tudi doma privoščite učinkovite kopeli. Na Kitajskem je umivanje oziroma namakanje stopal celo večerni obred. Stopala nahranijo ognjičeva krema, mandljevo in avokadovo olje, prija pa jim tudi masaža.

Poskrbite za svoje lase

Pomemben dejavnik pri zdravju las so tudi leta. Da bi bili vaši lasje videti sijajni, jih morate hraniti tako od zunaj kot tudi od znotraj. Lasem prija vitamin B-kompleks (najdete ga v neoluščenem rižu in rjavem sladkornem sirupu), kakor tudi vitamin A (iz oranžne in rumene zelenjave in sadja ter temno zelene listnate zelenjave) in železo, ki ga je prav tako veliko v polnozrnatem in neoluščenem rižu, stročnicah, oreških, jajcih in ostrigah. Za zdrave lase je treba imeti tudi zdravo lasišče, kajti edini živi del lasu – korenina, je vsajena v lasišču.

Če je lasišče suho, bodo izsušeni tudi lasje. Izbirajte blage šampone, občasno si pripravite tudi masko za lase. Vašemu lasišču bo izjemno dobro dela obloga iz četrtine olupljene in zmiksane kumare, ki jo zmešate z jogurtom in žličko medu. Hladilni pripravek za nego lasišča nanesite na suhe lase, po desetih minutah pa operite lase s šamponom. Še nasvet proti izpadanju las: pomislite, ali imate morda preveč izjemno dieto oziroma preverite, kaj se dogaja z vašimi hormoni.

S pravilno nego kože je treba začeti zgodaj

Če se želimo znakom staranja čim dlje izogniti, je treba začeti s pravilno in redno nego kože že v mladih letih. Pravilna skrb za kožo po 30. letu, ko nastopi pojav prvih gub, je pomembna prav tako kot uravnotežena prehrana, redna vadba, sprostitev in zadosti spanja. Podobno tudi kajenje in pretirano sončenje pospešujeta nastanek gub. Z različnimi izdelki za nego kože proti gubam si lahko pomagamo v boju proti znakom staranja od zunaj. Tudi v primeru estetskih posegov je pravilna nega izredno pomembna za vzdrževanje učinka.

Zakaj se ženske starajo hitreje?

Ženske se na žalost starajo hitreje, kajti zgradba njihovega vezivnega tkiva je manj stabilna; pri porodu se morata porodni kanal in celotna okolica maternice izredno raztegniti; potem se neprožno vezivno tkivo ne skrči dovolj, natrga se in ostane ohlapno, raztegnjeno.

Vitaminska korenčkova maska za zrelo kožo

Korenček je neverjetno bogat z vitaminom A, ki deluje proti staranju kože, kadar ga nanesemo neposredno na kožo. Običajno korenčkovo masko prenesejo tudi najobčutljivejše vrste kože. Priprava je preprosta. Korenček olupite in zmešate; sok odcedite, preostalo korenčkovo kašo pa zmešate z jedilno žlico mandljevega olja. Če želite, lahko dodate nekaj kapljic jasminovega eteričnega olja. Lezite na staro brisačo in nanesite kašo na očiščen obraz. Po 15. minutah izperite s toplo vodo, vendar obraza ne obrišite do suhega. Nasvet: na masko položite gazo, da boste ob koncu vse skupaj lažje odnesli v kopalnico in pospravili.

Ne spreglejte

V današnjem hitrem in stresnem svetu se mnogi med nami soočajo z anksioznostjo, depresijo in kroničnim stresom. Te čustvene stiske
Preberi več
Pityriasis versicolor ali kožna plesen je pogosta kožna glivična okužba.2 Pojavlja se pri ljudeh po vsem svetu, vendar je pogostejša
Preberi več
Multipla skleroza je kronična bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Zaradi poškodb zaščitne ovojnice živčnih celic pride do okrnjenega oz. prekinjenega
Preberi več
Parkinsonova bolezen po incidenci nevrodegenerativnih bolezni sodi v sam vrh, tik za pojavnostjo demence. Pri bolezni pride do postopnega odmiranja
Preberi več
Ste se že kdaj srečali z nenadnim občutkom močne bolečine v gležnju, ko ste naredili neroden korak? Najverjetneje je bil
Preberi več
hemoroidi operacija trtica
V zadnjem času se v različnih vejah medicine vedno pogosteje uporablja zdravljenje z laserjem, tudi v proktologiji. Z uporabo laserja
Preberi več
Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več