Pripravki za blaženje revmatičnih težav

Revma je skupen izraz za številna zelo različna obolenja, od katerih ponavadi najprej pomislimo na vnetni revmatizem, za katerega so značilne predvsem sklepne bolečine, jutranja okorelost in sklepne otekline. Lahko pa revmatična obolenja poleg sklepov, mišic in kosti prizadenejo tudi druga tkiva in notranje organe. Pomembna je čimprejšnja diagnoza  zdravnika, zavedati pa se moramo, da je za nastanek revme velikokrat kriva tudi nepravilna prehrana, preveč stresa in premalo gibanja, včasih pa celo pretirano športno udejstvovanje. Spopasti se z bolečino ne pomeni le vsakodnevnega uživanja odmerka analgetikov, pač pa razviti in izvajati primerne razgibalne vaje, saj se z redim gibanjem sklepne težave pomembno zmanjšajo, zmanjša pa se tudi sklepno vnetje.

Avtor: Vlasta Žvikart Zaveri, mag. farm., Lekarna Ljubljana

 

S katerimi pripravki zoper revmo pa si lahko pomagamo brez recepta?

Da bi zmanjšali količino zaužitih zdravil, ki so dostikrat neprijazna do želodca, si lahko pomagamo z geli, ki vsebujejo protivnetne in protibolečinske učinkovine, sicer prisotne tudi v tabletah in kapsulah. Ti geli ne lajšajo le bolečin in vnetij pri blagih oblikah revmatičnih bolezni, pač pa se uporabljajo tudi pri raznih športnih in drugih poškodbah, kot so npr. udarnine in zvini, če koža ni poškodovana. Tudi pri lokalni uporabi antirevmatičnih zdravil se lahko, čeprav redko, pojavijo neželeni učinki (srbenje, rdečina, pekoč občutek na koži), pri posameznikih pa tudi preobčutljivost na sonce, zato se je treba med uporabo teh gelov izogibati pretiranemu sončenju.

 

Vsestransko uporabna rastlina, ki so jo poznale in njene koristne učinke uporabljale že naše babice, je arnika. Arnika je učinkovita tudi pri blaženju revmatičnih bolečin. Protivnetno delovanje izoliranih učinkovin cvetov arnike lajša bolečine, zmanjšuje okorelost sklepov in izboljša njihovo gibljivost. Zdravilo je na voljo v obliki gela, ki se hitro vpije, kože ne masti in daje prijeten občutek hlajenja.

 

Da bi ublažili bolečino na mestu vnetja in izboljšali gibljivost sklepov, je smiselno uživati tudi pravilno kombinacijo nenasičenih omega-3 maščobnih kislin, ki zavirajo vnetne procese. Ta prehranska dopolnila so varna za želodec tudi ob dolgotrajnem uživanju, prav tako pa nimajo neželenih interakcij z drugimi zdravili.

 

November, 2009

Skip to content