Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

K nam s hitrimi koraki prihaja pomlad. Vse zeleni, narava se prebuja in vsak dan je topleje. Kmalu bomo lahko pospravili debele puloverje in dolge jakne. Pa vendar nas večina ugotovi, da se kakšna novoletna zaobljuba o »jutri pa zares začnem z zdravim načinom življenja« ni uresničila, tako da nam z bokov in zadnjice veselo maha celulit. Tako je navezan na nas, da nas resnično težko zapusti. Vendar mu lahko pri tem pomagamo že danes.

Avtor: Alenka Završnik

 

Hladni zimski dnevi so našo kožo pustili pusto, brez leska, izsušeno in slabo prekrvavljeno. Topli dnevi pa razkrivajo naše telo, zato je prav, da poskrbimo za zdravo in lepo polt. Tržišče je preplavljeno z različnimi čudežnimi kremami, losjoni, geli, ki obljubljajo hitre rezultate čez noč. Poleg tega se nahajajo v mnogih magičnih tubicah, za naš organizem, nepotrebne, če ne že škodljive snovi, od konzervansov, umetnih arom in barvil. Koža predstavlja naš največji telesni organ, zato skrb zanjo ni nikoli odveč. Koža je tudi absorpcijski organ, se pravi, da preko nje lahko v telo prehajajo tako dobre kot tudi škodljive snovi. Tudi cenovno lahko za nekatere lončke odštejemo kar zajeten kupček denarja. Vendar pa je že od davnine znano, da se učinkovite stvari skrivajo prav v moči narave in naravnih sestavin. Prav tako si lahko za pomladansko nego telesa pomagamo kar v domači shrambi, saj je v kuhinji vsake gospodinje, vedno na voljo veliko sestavin, iz katerih z malo truda naredimo izjemne negovalne preparate. Tako ne obremenjujemo družinskega proračuna in imamo zares naravno nego telesa. Pri katerikoli spremembi v življenju pa velja vodilo doslednosti in vztrajnosti. Nekatere kožne »težave« so hitro rešljive, npr. z bogatim pilingom za telo lahko hitro rešimo pusto polt, za nekatere »nepravilnosti«, katere smo gojili mesece ali celo leta, pa je seveda treba nekaj več vztrajnosti.

 

Seveda si ne pozabite privoščiti dolgih spomladanskih sprehodov v naravi, lahko se odločite za rolerje, kolesarjenje ali tek, … Izbira je vaša. Združimo zdravo hrano, učinkovito masažo, negovalne obrede ter gibanje. In začnemo danes, prav?

 

Učinkoviti recepti

V nadaljevanju smo za vas zbrali enostavne, vendar učinkovite recepte za nego različnih tipov in stanj kože telesa. Vse pripravke uporabite takoj in ostankov ne shranjujte (razen, če je v receptu navedeno drugače). Vedno se prepričajte o preobčutljivosti na naravne sestavine, saj so nekatere izjemno aktivne in s tem potencialno alergene za izjemno občutljivo kožo (najboljše je, da preizkusite na enem delu telesa, nanesete preparat in počakate nekaj minut, nato izperete).

 

Kleopatrina mlečna kopel

Kleopatra je znana kot prva, ki je uporabljala za nego kože mleko. Eden najbolj slavnih receptov je vsekakor njena mlečna kopel. Kopeli dodajte 1–2 l polnomastnega mleka (lahko ga nadomestite tudi z mlekom v prahu, katerega dodate vodi za kopel), delež lahko obogatite tudi s sladko smetano ali celo dodate nekaj žlic jojobinega olja. Po 30-minutnem uživanju v razkošni kopeli bo koža svilnata in gladka.

 

Afroditinina božansko mlečno-cvetlična kopel

Petek je dan za razvajanje. Privoščite si Afroditino božansko mlečno-cvetlično kopel. 1 l polnomastnega mleka, 10 kapljic pomarančnega eteričnega olja, 6 kapljic eteričnega olja ylang ylang, 2 kapljici jasminovega eteričnega olja, 4 kapljice eteričnega olja neroli, 4 kapljice eteričnega olja sandalovine. V kad natočite toplo vodo, medtem pa pogrejte mleko in v vroče (ne vrelo!) mleko vmešajte eterična olja. Vse to dodajte vodi za kopel, tik preden se potopite vanjo. Prižgite še nekaj svečk in uživajte.

 

Razstrupite se

Za zares temeljito razstrupljanje celotnega organizma pa si privoščite piling iz morske soli. 1 skodelico morske soli dobro premešajte z 1 skodelico sezamovega olja (sezamovo olje, ki ga vtrete v kožo, veže nase toksine, ki so nakopičeni v telesu), dokler ne nastane gosta zmes. Lahko dodate še nekaj kapljic eteričnih olj (brin, rožmarin, koprc, limona), ki še podkrepijo razstrupljevalno delovanje. S krožnimi gibi (gibi naj bodo čvrsti) nanesete na vlažno kožo telesa od nog proti vratu, ne pozabite na podplate, kolena in komolce, katere obdelate še bolj temeljito. Ko premasirate celotno telo, pustite delovati piling na telesu nekaj minut, s tem boste kožo temeljito razstrupili. Nato se stuširajte z mlačno vodo (ne vročo) in temeljito odstranite vse ostanke pilinga. Po tuširanju se ne obrišete, ampak na vlažno kožo nanesete sezamovo olje.

 

Kopel

Če imate kad, si lahko privoščite sezamovo kopel. V mlačno vodo dodajte 1 skodelico sezamovega olja, v kopeli uživajte 15 minut. Po kopeli (oz. po masaži s sezamovim oljem) se zavijte v brisačo, nato v kopalni plašč, in si privoščite počitek. Če to naredite zvečer, pa si privoščite lepotni spanec. Telo se s tem obredom razstruplja, koža pa postane gladka in voljna. Sezamovo olje deluje tudi kot antioksidant, zato zelo dobro vpliva na zdravje in počutje, saj nevtralizira proste radikale, ki povzročajo degenerativne procese v organizmu. Hkrati pa sezamovo olje greje telo, zato je izjemno koristno še zlasti v zimskih mesecih. Uporabljamo ga tudi kot lepotni pripomoček. Veliko kozmetičnih izdelkov, ki jih že uporabljate, vsebuje sezamovo olje. Bogato je namreč z antioksidanti, ki potegnejo strupe iz vaše kože, vitamin E, lecitin in več drugih koristnih snovi. Sezamovo olje deluje antibakterijsko, protiglivično, protivirusno in protivnetno. Čeprav je olje, lahko pomaga tudi pri mozoljavosti in ogrcih.

 

Kava na koži?

Čeprav prevelike količine kave niso zaželene, pa lahko večje količine kofeina učinkovito pomagajo pri zunanji uporabi proti celulitu, saj razgrajuje maščobo in vrača tonus uveli koži. Poskusite naslednji domači recept: kofein spodbuja razgradnjo maščobnih celic, ki povzročajo značilno pomarančasto kožo, ter spodbuja presnovo in limfni tok, kar zmanjšuje nabreklost kože. Proticelulitno sredstvo iz kave si lahko pripravite kar sami iz mešanice kavne usedline (ali sveže kave) in kisle smetane. Mešanico uporabite kot piling za telo. Mešanico nanesite na suho kožo oz. prizadete predele in s krožnimi gibi masirajte nekaj minut. Nato vse skupaj sperite z izmeničnimi curki tople in hladne vode.

 

Za suho in normalno kožo: SLASTEN ČOKOLADNI PILING ZA TELO

Sestavine: 3 jedilne žlice kakava v prahu (ne instant, posezite po naravnem), 1 skodelica rjavega sladkorja, 1 žlica vaniljevega olja (lahko dodamo kar vaniljev sladkor), olivno olje.

Priprava: Zmešajte vse sestavine, razen olivnega olja, nato postopoma dodajajte olje, vse dokler zmes ne postane pasta. Piling nanesite po tuširanju na vlažno kožo in ga vmasirajte s krožnimi gibi po celem telesu, izperite z obilo tople vode. Koža bo voljna, mehka, nahranjena in zaščitena, saj kakav vsebuje veliko antioksidantov.

 

SPA PILING Z GLICERINOM, MEDOM IN S SLADKORJEM

Če imate raje nemastne teksture, je naslednji piling kot nalašč za vas, saj namesto olja vsebuje glicerin, ki je znan kot vlažilec.

Sestavine: 1 skodelico sladkorja (lahko ga nadomestite tudi s soljo), 
4 žlice tekočega glicerina (dobite ga v lekarni), 3 žlice medu, 
3–5 kapljic najljubšega eteričnega olja, za dodatno popestritev lahko dodate nekaj cvetov posušene sivke, kamilice, vrtnice.

Priprava: Vse sestavine dobro zmešajte in piling krožno vmasirajte na vlažno kožo telesa. Dobro sperite in koža bo ponovno zasijala.

 

Za popoln spa užitek pa si privoščite WRAPPING S CIMETOM. Cimet pospešuje izločanje odpadnih snovi iz kože in podkožja ter tako zmanjšuje maščobne blazinice. V kremo za telo vmešajte obilo cimeta in pripravek vmasirajte na prizadete predele. Če niste preobčutljivi za eterična olja, lahko dodate tudi nekaj kapljic eteričnega olja cimeta (svetujemo vam, da pred vsakim naravnim pripravkom preizkusite preobčutljivost preparata na notranjem delu zapestja). Nato vse namazane predele povijte s folijo in pustite učinkovati 20 minut. Folijo odstranite in se oprhajte z izmeničnimi curki hladne in tople vode.

 

Odličen recept za pripravo domačega anticelulitnega olja

Sestavine: 1/4 skodelice orehovega olja, 1/4 skodelice jojobinega olja (lahko nadomestite tudi z olivnim), po 10 kapljic eteričnega olja cimeta, brina, rožmarina, ciprese in 5 kapljic eteričnega olja pomaranče.

Priprava: Vse sestavine zmešajte skupaj. Porabite v 3 mesecih. Pred uporabo pretresite. Po pilingu je treba nanesti negovalno kremo ali olje, ki ima lahko tudi proticelulitno delovanje.

Sezamovo olje za nego suhe kože

Sestavine: 50 ml sezamovega olja, 8 kapljic eteričnega olja sandalovine, 5 kapljic eteričnega olja vrtnice, 2 kapljci eteričnega olja neroli.

Priprava: Vse sestavine dobro zmešajte v steklenem kozarčku, ki ga lahko dobro zaprete. Olje nanašajte vsakodnevno. Koža bo preskrbljena, nahranjena in navlažena. Porabite v 3 mesecih.

 

Olje grozdnih pečk za mastno kožo

Sestavine: 50 ml olja grozdnih pečk, 4 kapljice eteričnega olja ylang ylang (roža rož), 3 kapljice eteričnega olja pačulija, 3 kapljice eteričnega olja geranije.

Priprava: Vse sestavine dobro zmešajte v steklenem kozarčku, ki ga lahko dobro zaprete. Olje nanašajte vsakodnevno. Mastno in mešano kožo izdatno navlaži, ne da bi imeli občutek mastnosti. Porabite v 3 mesecih.

 

April, 2011

Ne spreglejte

V današnjem hitrem in stresnem svetu se mnogi med nami soočajo z anksioznostjo, depresijo in kroničnim stresom. Te čustvene stiske
Preberi več
Pityriasis versicolor ali kožna plesen je pogosta kožna glivična okužba.2 Pojavlja se pri ljudeh po vsem svetu, vendar je pogostejša
Preberi več
Multipla skleroza je kronična bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Zaradi poškodb zaščitne ovojnice živčnih celic pride do okrnjenega oz. prekinjenega
Preberi več
Parkinsonova bolezen po incidenci nevrodegenerativnih bolezni sodi v sam vrh, tik za pojavnostjo demence. Pri bolezni pride do postopnega odmiranja
Preberi več
Ste se že kdaj srečali z nenadnim občutkom močne bolečine v gležnju, ko ste naredili neroden korak? Najverjetneje je bil
Preberi več
hemoroidi operacija trtica
V zadnjem času se v različnih vejah medicine vedno pogosteje uporablja zdravljenje z laserjem, tudi v proktologiji. Z uporabo laserja
Preberi več
Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več