Kako vemo, da gre za hallux valgus? Prvi simptom, ki se pojavi pri ukrivljenem nožnem palcu, je bolečina ali le občutek povečanega pritiska na notranji strani stopala, kadar nosimo ožje čevlje. Nekateri rečejo, da jim je pričela »rasti kost« na notranji strani stopala, ki pritiska ob čevelj. V tem času opažajo, da izgubljajo razmik med prvim in drugim nožnim prstom. Z napredovanjem deformacije prihaja do vrivanja palca pod drugi ali celo tretji nožni prst, zaradi česar se deformirata tudi tadva.
Hkrati se povečuje tudi kot med prvo in drugo stopalnico, izgublja se prečni stopalni lok ter s tem opora palca pri obremenjevanju stopala. Pri tako napredovani deformaciji pride do prenosa obremenitve s palca na drugi ali tretji nožni prst, čemur seveda sledijo tudi bolečine. Če deformacija napreduje, lahko privede do izpaha sklepa nožnega palca. Hallux valgus nastaja počasi in ga sami ne moremo preprečiti, lahko pa v začetni fazi z nošnjo primerne obutve preprečimo zgodnje simptome.
Z asist. dr. Lovrom Suhodolčanom, dr. med., specialistom ortopedske kirurgije, smo se pogovarjali o tem, kakšni so načini zdravljenja, kako potekata operacija in rehabilitacija in o novostih na tem področju kirurgije.
Ali je operacija edini način za rešitev halluxa valgusa ali obstajajo še kakšni drugi? Dr. Lovro Suhodolčan: »Operacija je eden izmed načinov zdravljenja halluxa valgusa. Priporočamo jo tistim, ki imajo dlje časa trajajoče bolečine po notranji strani palčevega sklepa. Ta bolečina se pojavlja praktično vsakodnevno in jim onemogoča uporabo udobne obutve. Če gre le za občasno bolečino, ki se pojavlja na primer le pri uporabi čevljev z visokimi petami, operativni poseg ni potreben.«
Ali operacija za določene bolnike ni ustrezna rešitev? »Odsvetujemo jo starejšim, ki imajo pridružene bolezni, kot na primer slabo vodeno sladkorno bolezen, težave s periferno arterijsko okluzivno boleznijo in osebam s kronično golenjo razjedo.« Kako pa si oni lahko pomagajo? »V tem primeru svetujemo po meri narejene vložke za čevlje ter različne distančnike, ki jih namestimo med palec in drugi prst. Seveda pa je treba povedati, da tovrstni pripomočki ne ponujajo vzročnega zdravljenja – ne popravijo oblike palca in stopala, pač pa le omilijo bolečine po notranji strani palca, ki nastanejo zaradi vnetja sklepne ovojnice palca. Če povzamem, operativni poseg je edini način, da palec ponovno postavimo v »raven« položaj.«
Kako poteka operacija in koliko časa? Dr. Suhodolčan pove, da operacija običajno poteka v regionalni anesteziji. »Anestezist pred posegom torej z anestetikom omrtvi operirano nogo. Če bolnik med posegom ne želi biti buden, ustrežemo tudi tej želji in dobi splošno anestezijo. Klasična metoda operacije ukrivljenega palca je skozi osemcentimetrski kožni rez po notranji strani stopala nad palčevim sklepom. S skrbno preparacijo žil, živcev, tetiv in sklepne kapsule si prikažemo palčev sklep. Temu sledi osteotomija – žaganje kosti palčeve stopalnice v obliki črke »Z«. Stopalnico nato poravnamo v želeni položaj in jo fiksiramo z dvema vijakoma, ki sta potopljena v kost. Glede na izrazitost deformacije se lahko doda še osteotomija na palčevem prstu, s čimer se palec še dodatno poravna. Sledi šiv sklepne ovojnice, podkožja in kože. Če je potrebno med posegom poravnati še drugi ali tretji prst, to lahko naredimo skozi do dvocentimetrski rez v medprstju. Sam poseg traja okrog 45 minut do ene ure.«
Ali z operacijo trajno odpravimo težavo? Dr. Suhodolčan zatrjuje, da v veliki večini da. V nekaterih primerih pa prihaja do ponovitev. »Tudi v rokah najboljšega kirurga se deformacija hallux valgus lahko ponovi, saj je naraven potek bolezni tak, da lahko pride do dodatnega razširjanja prečnega stopalnega loka, ki je osnovni vzrok za pojav deformacije. To se lahko zgodi pri petih do petnajstih odstotkih operiranih.« Kakšne pa so možne komplikacije po opravljenem posegu? »Komplikacije po posegu lahko vključujejo slabši občutek v okolici operativne rane, vnetje kože ter slabšo gibljivost palčevega sklepa.«
Koliko časa traja rehabilitacija, ko je pacient nezmožen za delo oziroma ne more normalno hoditi? Na kaj mora paziti pri tem? »Že nekaj ur po posegu bolnik prične z obremenjevanjem operirane noge s pomočjo razbremenilnega ortopedskega čevlja. Prvih nekaj dni se svetuje hoja na krajše razdalje, ko pa se šivi po štirinajstih dneh po posegu odstranijo in je rana suha, se lahko začne stopalo tudi tuširati. Mlajšim bolnikom uporabo razbremenilnega čevlja priporočamo štiri tedne, pri starejših in tistih z nekoliko slabšo kakovostjo kosti, pa od pet do šest tednov. Po tem obdobju svetujemo uporabo običajnih, udobnejših, spredaj širših čevljev in v primeru slabše gibljivosti palca tudi fizioterapijo. Običajno se lahko bolnik podaja na daljše sprehode in se vrne na delovno mesto dva meseca po operaciji. Ob tem mora paziti še, da palec in ostale prste pravilno povija, da dosledno uporablja predpisano obutev ter da redno izvaja vaje za ohranjanje gibljivosti v palcu – tega ga naučijo fizioterapevti,« poudari dr. Suhodolčan.
Ali se na tem področju obetajo kakšne novosti, novi pristopi v kirurškem zdravljenju? »V zadnjih letih izvajamo minimalno invazivno kirurško tehniko, kjer lahko hallux valgus in male prste poravnamo z več dvomilimetrskimi kožnimi rezi. Poseg opravljamo z uporabo hitro vrtečih se svedrov pod kontrolo aparata RTG. Po takšnem posegu je tudi rehabilitacija hitrejša kot pri klasičnem. Uporaba ortopedskega čevlja je potrebna le dva tedna, potrebno pa je natančno in pravilno povijanje palca in malih prstov, tega izvajamo kirurgi.«
Deformacija nožnega palca je dedno pogojena. Vendar to še ne pomeni, da bodo hallux valgus zagotovo imeli tudi vaši otroci, če ga imate vi, saj na razvoj deformacije močno vpliva nošenje neprimerne obutve.
Težave povzročajo predvsem trdi čevlji, ki so preozki in v sprednjem delu zašiljeni, neprimerne velikosti in s previsoko peto. Ob nošenju takšne obutve se palec sčasoma umika vse bolj vstran, proti malim prstom stopala.
Ob pojavljanju začetnih težav najprej zamenjajmo obutev. Čevlji naj bodo spredaj dovolj široki (prostor za prste), iz naravnih materialov in raztegljivi, da se bodo lahko prilagodili vaši obliki stopala. Imajo naj ustrezno kopito, s čvrstim neupogljivim podplatom spredaj in mehko notranjo oblogo. Izogibati se je treba obutvi s šivi, ki pritiskajo na izbokline.
V prodajalnah z ortopedskimi pripomočki ali v lekarnah lahko kupimo ortopedske pripomočke, kot so opornice in distančniki, ki postavljajo palec v normalen položaj.
Za preprečevanje deformacije se priporočata bosa hoja in hoja po prstih po naravnem terenu. Koristne so razgibalne vaje za krepitev stopalnih mišic in vezi ter gibljivost sklepa. Najpreprostejša je vaja s prijemanjem predmetov s prsti na nogah.
Nošenje ortoze za izravnavo palca ali drugega prsta je primerno le pri nezatrjenih deformacijah in lahko le upočasni napredovanje deformacije, ne more pa je ozdraviti.
Kadar so bolečine hude, si lahko pomagamo z nesteroidnimi antirevmatiki v obliki zunanjih mazil, gelov ali v obliki tablet.