Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Sladkorna bolezen ali diabetes je bolezen, ki nastane zaradi pomanjkanja ali zmanjšane proizvodnje inzulina v telesu ali pa zaradi zmanjšane sposobnosti telesnih celic za uporabo inzulina. Trebušna slinavka je s svojimi celicami odgovorna za proizvodnjo inzulina in drugih hormonov ter snovi, ki pospešujejo prebavo hrane. Inzulin je najpomembnejši hormon za uravnavanje ravni krvnega sladkorja ali krvne glukoze, ki ga proizvaja telo. Vpliva pa tudi na uravnavanje lipidov. Ločimo dva tipa sladkorne bolezni, tip 1 in tip 2.

 

Sladkorni bolniki v Sloveniji so že 55 let dobro organizirani in uspešno delujejo. Društvo je bilo ustanovljeno 21. oktobra 1956 v Ljubljani. Že ustanovnega zbora se je udeležilo 90 udeležencev, v naslednjih letih pa so nastajala nova društva, v katera se je iz leta v leto vključevalo vse več sladkornih bolnikov. Danes Zveza društev diabetikov Slovenije kot organizacija civilne družbe, ki ima status humanitarne organizacije posebnega družbenega pomena, povezuje že 40 društev, v katerih je nekaj manj kot 18.000 članov. O organiziranosti in delovanju Zveze društev diabetikov smo se pogovarjali s predsednikom Zveze Jankom Kušarjem.

 

Skrb za čim bolj kakovostno in samostojno življenje sladkornih bolnikov

To je temeljno poslanstvo Zveze in društev diabetikov Slovenije, ki delujejo v javno korist. Pri tem upoštevajo načela prostovoljnosti in nepridobitnosti in si prizadevajo za preprečevanje posledic sladkorne bolezni in enakopravno vključevanje sladkornih bolnikov v vsakdanje življenje.

Janko Kušar pravi: »Te cilje in naloge je mogoče uresničiti samo z načrtnim, organiziranim in s skupnim delom, zato namenjamo posebno skrb izobraževanju, informiranju, spodbujanju organizirane in vodene telesne aktivnosti, različnim delavnicam idr. Ob vsem tem je še kako pomembna samokontrola za dobro obvladovanje svoje bolezni.«

 

Ker želijo čim bolj uspešno delati, si prizadevajo za čim večje število vključenih sladkornih bolnikov v njihove organizirane programe. 5-krat letno izhaja glasilo Sladkorna v nakladi skoraj 18.000 izvodov. Vzorno skrbijo za svojo spletno stran www.diabetes-zveza.si, zato ima ta iz leta v leto več obiskovalcev. Letos bodo pripravili že dvanajsto tekmovanje mladih iz znanja o sladkorni bolezni, ki se ga udeležujejo učenci iz osnovnih in srednjih šol. V lanskem letu se je tega tekmovanja udeležilo več kot 8.000 udeležencev, število le-teh pa se iz leta v leto povečuje. V stalnem porastu je tudi udeležba sladkornih bolnikov na organiziranih okrevanjih, ki jih skupaj s termalnimi zdravilišči pripravijo njihova društva.

 

Letos sprejet Nacionalni program za obvladovanje sladkorne bolezni 2010–2020

Sladkorni bolniki so kar dolgo čakali nanj, prav tako tudi na Akcijski načrt za obdobje 20102011. Vlada RS ga je v začetku letošnjega leta (predlagatelj Ministrstvo za zdravje RS) sprejela, predstavniki Zveze sladkornih bolnikov pa so pri pripravi Nacionalnega programa vseskozi aktivno sodelovali. Temeljna izhodišča programa so:

  • zmanjšati pojavnost sladkorne bolezni tipa 2,
  • preprečiti oziroma odložiti sladkorno bolezen tipa 2 pri osebah z velikim tveganjem,
  • čim bolj zgodaj odkriti sladkorno bolezen,
  • zmanjšati zaplete in umrljivost zaradi sladkorne bolezni.

 

Brezplačna telefonska številka za bolnike s sladkorno boleznijo

Na pobudo in željo članov je 1. septembra letos začel delovati svetovalni telefon za bolnike s sladkorno boleznijo – DIA-FON. Na brezplačno svetovalno telefonsko št. 080 14 20 lahko sladkorni bolniki in drugi pokličete vsako sredo med 18. in 22. uro. Na vaša vprašanja bo odgovarjala asist. Draženka Pongrac Barlovič, dr. med. Janko Kušar še dodaja, da bodo na osnovi 3-mesečne poizkusne dobe ocenili koristnost svetovalnega telefona in se dogovorili za potrebne aktivnosti v bodoče. Finančna sredstva za pripravo in nemoteno delovanje DIA-FON-a je zagotovila Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, ki jim je tudi pri drugih programih in aktivnostih, ki jih izvajajo skupaj z društvi, v veliko pomoč.

 

Brez dobrega sodelovanja in podpore ne gre

»Vsa leta uspešno in dobro sodelujejo z Ministrstvom za zdravje RS, Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Diabetološkim združenjem in drugimi humanitarnimi organizacijami in združenji. Zveza ima tudi glavnega pokrovitelja farmacevtsko družbo Novo Nordisk, ki jim je v veliko pomoč pri izvajanju programov. Zveza se tudi aktivno vključuje v razprave o predlogih in spremembah zakonodaje s področja zdravstva in zdravstvenega varstva, zelo uspešno sodelujemo tudi z Mednarodno diabetično zvezo (IDF) in Evropsko zvezo (IDF Europa).«

 

14. november – svetovni dan sladkorne bolezni

14. november – svetovni dan sladkorne bolezni je za sladkorne bolnike pomemben dan. Tako zveza kot društva ob tej priliki organizirajo različna strokovna predavanja, meritve sladkorja v krvi in druge aktivnosti. Osrednjo prireditev pripravijo skupaj z enim od društev. Letos se bodo dobili v Kočevju 13. novembra. Pričakujejo, da jih bo nagovoril minister za zdravje Dorijan Marušič.

 

Predsednik Zveze društev ocenjuje, da je delo, ki ga kot humanitarna organizacija opravljajo vsa ta leta z velikim številom prostovoljcev, nedvomno pomemben prispevek pri ozaveščanju sladkornih bolnikov.

 

TIP 1 – Sladkorna bolezen tipa 1 se ponavadi pojavi pri otrocih in odraslih pred tridesetim letom starosti in je posledica zelo selektivnega uničenja celic beta, ki je verjetno posledica nenehnega avtoimunskega delovanja. Celice beta kot edini vir inzulina za telo se izpraznijo, ker se niso sposobne obnavljati in nimajo nadomestila. Tako lahko sladkorno bolezen tipa 1 označimo s selektivnim in količinskim uničenjem celic beta. Kljub temu pa ni znano, zakaj se to pojavi.
TIP 2 – Vzroki za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 niso znani, vendar več analiz kaže, da je bolezen posledica kombinacije genetske dovzetnosti in zunanjih dejavnikov oziroma dejavnikov okolja. Zato ta tip sladkorne bolezni pogosto povezujemo z debelostjo in s povišanim krvnim tlakom. Vplivi iz okolja so zmanjšana telesna dejavnost in povečanje vnosa kalorij, predvsem maščob. Prav oba razloga – zmanjšana telesna dejavnost in prevelik vnos kalorij – vplivata na razvoj sladkorne bolezni in sta razlog za svetovno epidemično naraščanje pojavljanja sladkorne bolezni tipa 2.

 

November, 2010

Ne spreglejte

V današnjem hitrem in stresnem svetu se mnogi med nami soočajo z anksioznostjo, depresijo in kroničnim stresom. Te čustvene stiske
Preberi več
Pityriasis versicolor ali kožna plesen je pogosta kožna glivična okužba.2 Pojavlja se pri ljudeh po vsem svetu, vendar je pogostejša
Preberi več
Multipla skleroza je kronična bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Zaradi poškodb zaščitne ovojnice živčnih celic pride do okrnjenega oz. prekinjenega
Preberi več
Parkinsonova bolezen po incidenci nevrodegenerativnih bolezni sodi v sam vrh, tik za pojavnostjo demence. Pri bolezni pride do postopnega odmiranja
Preberi več
Ste se že kdaj srečali z nenadnim občutkom močne bolečine v gležnju, ko ste naredili neroden korak? Najverjetneje je bil
Preberi več
hemoroidi operacija trtica
V zadnjem času se v različnih vejah medicine vedno pogosteje uporablja zdravljenje z laserjem, tudi v proktologiji. Z uporabo laserja
Preberi več
Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več