Poletna vročina je čas, ki poslabša nadležne simptome krčnih žil. Poleg toplote pa na to obolenje v prvi vrsti negativno vplivajo: stoječe delo, premalo gibanja, prekomerna telesna teža in pretesna oblačila. Da bi ublažili neprijetne znake obolelih ven, si lahko pomagamo s številnimi pripravki proti krčnim žilam.
Avtor: Vlasta Žvikart Zaveri, mag. farm.
Detralex tablete so v svetu zelo razširjeno zdravilo za zdravljenje kroničnega venskega popuščanja. Tudi pri nas ga jemlje veliko ljudi, nekateri občasno (npr. poleti), drugi redno, vsi pa navajajo njegove številne koristi, to je zmanjševanje bolečin v nogah in občutka težkih nog, zmanjšanje pojava nočnih krčev in oteklosti nog, prav tako pa tudi pospeševanje celjenja venskih razjed. Aktivne učinkovine so flavonoidi (diosmin in hesperidin), ki med drugim zavirajo vnetne procese, povečujejo tonus ven, zmanjšajo viskoznost krvi in preprečujejo agregacijo trombocitov in eritrocitov.
Zdravilo je izdelano po posebnem postopku mikronizacije, ki zmanjša delce aktivne učinkovine diosmin, kar omogoča, da se ti delci v prebavilih hitreje absorbirajo, zdravljenje pa je tako hitrejše in učinkovitejše. Pri kronični venski insuficienci je priporočljivo jemati dve tableti dnevno, eno zjutraj in eno zvečer. Priporočljivo je tudi, da zdravljenje traja od več mesecev ali let. Sočasno z jemanjem zdravila pa moramo skrbeti tudi za zdrav in za vene čim manj obremenjujoč način življenja. Če delo opravljamo stoje, poskrbimo za ustrezno razgibavanje, izogibajmo se prekomerni telesni teži, če je potrebno, nosimo za izboljšanje cirkulacije kompresijske nogavice. Detralex z drugimi zdravili nima poznanih interakcij.
Venoruton kapsule prav tako vsebujejo flavonoide (okserutine), ki stabilizirajo kapilare in blažijo simptome kronične venske insuficience. Na voljo je tudi gel, ki zmanjšuje otekline, bolečine in občutek težkih nog.
Sicer pa za lokalno uporabo proti simptomom krčnih žil obstajajo številne kreme in geli. Slednji zaradi izhlapevanja vode dajejo prijeten občutek hlajenja in kože ne mastijo, za zelo suho kožo pa so bolj primerne kreme. Te pripravke na prizadeto območje običajno nanašamo dvakrat dnevno, pri čemer jih ne uporabljamo za masažo, pač pa jih zgolj narahlo vtremo. Ne smemo jih uporabljati, če smo preobčutljivi na katerokoli sestavino v njih, ne nanašamo pa jih tudi na poškodovano kožo, npr. na venske razjede.
Ti pripravki vsebujejo heparin (Hepan gel in krema), izvleček divjega kostanja (Venitan gel in krema, Herbion gel) ali pa kombinacijo obojega (Venitan forte gel). Uporaba gela Venoruton med nosečnostjo in dojenjem ni bila ugotovljena, tako se ji raje izogibajmo zlasti v prvem trimesečju. Heparinske in kostanjeve gele pa lahko nanašamo tudi med nosečnostjo, saj je to obdobje, ko se težave zaradi krčnih žil še posebej poslabšajo.
V lekarni so nam na voljo tudi kompresijski povoji in kompresijske nogavice. Da bo povoj optimalno učinkovit, ga moramo pravilno poviti, pri čemer moramo paziti, da se pritisk povoja od gležnja proti kolenu ustrezno zmanjšuje.
Junij, 2009