Homeopatija kot naravna farmacija zdravi bolnika kot celoto in ne le bolezni. Spodbudi bolnikov odgovor na bolezen. Homeopatske učinkovine delujejo na vitalno energijo na ravni informacij. S temi informacijami se telo bojuje proti bolezni in stresu ter se vrne v notranje ravnovesje. Naše notranje ravnovesje je odvisno od tega, kako se prehranjujemo, koliko spimo, kako dihamo in koliko meditiramo. Homeopatijo bi lahko uporabili vsakič, ko pacientov obrambni mehanizem oslabi. Homeopatija je v svetu že dolgo uveljavljena komplementarna metoda zdravljenja. Bolnik se odloči sam, ali se bo zdravil klasično ali homeopatsko, vendar šele po posvetu z zdravnikom z znanjem medicine in homeopatije.
Homeopatijo imenujemo tudi nanofarmacija. Homeopatska zdravila namreč vsebujejo zelo majhne delce oz. informacije o substanci. Zdravila so pripravljena z redčenjem in s potenciranjem, zato ne povzročajo stranskih učinkov. Lahko pa izzovejo trenutno poslabšanje, na kar moramo pacienta opozoriti. To je znak, da je bilo zdravilo ustrezno izbrano in da deluje.
Avtor: Tanja Šegula, mag. farm.
Opozorilo
Samozdravljenje je pravica vsakega. Samozdravljenje traja načeloma 3–5 dni, odvisno od posameznega primera. Odgovornost za samozdravljenje sprejme vsak pacient sam. Pri samozdravljenju otrok moramo biti še posebej previdni, samozdravljenje dojenčkov je neodgovorno. Posvetujte se z lekarnarjem, magistrom farmacije, ki je strokovnjak z licenco za vsa zdravila, izdana na recept in brez recepta, in zavezan etičnemu kodeksu, ali pa se obrnite na izbranega zdravnika.
Preobjeda je strupena rastlina s cvetom modrovijolične barve.
Spada v družino Ranunculaceae. Vsebuje strupeni alkaloid akonitin.
V homeopatski abecedi predstavlja A »AKUT«.
To je homeopatsko zdravilo, ki ga lahko uporabite v primeru podhladitve ob smučanju pri -20 stopinj ali za preprečevanja šoka v prometni nesreči.
Kako deluje?
Preobjeda deluje na:
- obtočila, kjer povzroča zastoj krvi (kongestijo) z možno hipertenzijo (visok krvni tlak), zardevanje obraza, hiter pulz, možne so krvavitve z močno rdečo vročo krvjo, vročinski znaki se pojavijo brez posebne lokalizacije pred začetkom splošnih vnetnih stanj;
- živčevje, kjer povzroča vzdraženost, ki jo spremlja anksioznost, nemir in strah, značilen je strah pred smrtjo, opazimo bolečino v področju trigeminusa (trojnega živca).
Zastrupitev in eksperimentiranje pokaže akutno in zelo nasilno delovanje te učinkovine.
Za koga je zdravilo primerno?
Zdravilo je primerno za krepkega bolnika, živahnega uma, ki nenadoma zboli zaradi spremembe vremena (npr. mrzlega, suhega vetra, padca v mrzlo vodo, izjemne toplote – sončarice). Zdravilo predpišemo vsem osebam, pri katerih reakcijski odgovori vključujejo specifične simptome.
Kakšni so značilni simptomi bolnika?
Po izpostavljenosti vetru in hudemu mrazu bolezen hitro nastopi: nenadno zvišanje telesne temperature, napadi drgetanja, rdeča, suha koža, potenja ni, suha usta, huda žeja, oseba želi piti mrzlo vodo, žrelo je rdeče, zbada in peče, nemir, tesnobnost (anksioznost), strah pred smrtjo (bolnik govori, da umira). Bolnik ima ostre, neznosne, pekoče bolečine, lahko se izmenjujejo z občutkom otrplosti ali zbadanja z iglicami. Vse se mu zdi grenko. Noge in roke so ledeno mrzle. Ti simptomi trajajo kratek čas, kot nevihta.
Kako se spremeni stanje bolnika?
Poslabšanje nastopi z nenadnim hudim mrazom ali toploto, okrog polnoči.
Izboljšanje nastopi s potenjem.
Kdaj se zdravilo uporablja?
Zdravilo se uporablja pri:
- akutnih vročinskih stanjih, ne glede na diagnozo in etiologijo v prvih 24 urah
(prvo zdravilo za gripo, prehlad, vnetje ušesa (otitis), vnetje grla (laringitis), suh kašelj, bronhitis, sončarico),
- akutni anksioznosti s strahom pred smrtjo, psihičnem šoku,
- hipertenzivnih stanjih, ki jih spremlja anksioznost, tahikardija in palpitacije, angini pektoris, nenadni nesreči (arterijski krvavitvi s svetlo rdečo krvjo),
- nevralgiji (ostri bolečini, ki se širi po živcu), povzročeni z mrazom (npr. trigeminusa).
Aconitum je prvo homeopatsko zdravilo iz homeopatske lekarne za akutna stanja, ki ga je dobro imeti pri roki. Zaužiti ga moramo čim prej, takoj ob nastopu bolezenskih znakov, nemiru. Zdravilo je najbolje vzeti, ko pridemo domov in se takoj odpraviti k počitku. Običajno smo naslednje jutro sposobni za delo. Če začetno fazo nastopa bolezni zamudimo, učinka ne bo.
Takrat bomo potrebovali že drugo učinkovino. Opisali jo bomo v prihodnji številki.
November, 2008