Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Poletje je še posebno pomemben čas za kozmetiko, saj koža zaradi sonca, vetra, soli in vročine potrebuje veliko vlage in redno nego na izpostavljenih delih telesa, da se nam to v obliki grdih peg ne bi vrnilo v kasnejših letih. Namesto običajne kozmetike lahko uporabimo tudi naravne stvari, na primer sadje, ki ga je poleti v izobilju. Vzamemo košček sadja in se z njim namažemo po obrazu.

Koža je največji in najbolj celovit organ človeškega telesa. Opravlja kar sedem fizioloških funkcij: ščiti notranjost telesa, uravnava temperaturo in vlago, z znojem in s hlapi izloča odvečne snovi, izloča loj, vpija, diha, obenem pa je tudi čutilo. V njej poteka nenehen proces samoobnove s tvorbo, z dviganjem in odmiranjem celic.

Avtor: Katja Mohorič

 

Kako koža reagira na sonce?

Različni tipi kože različno reagirajo na sonce. Pri zelo svetli koži se pojavijo na obrazu pegice. Sonce kožo skoraj vedno opeče, le-ta običajno ne postane rjava. Obstaja še en tip svetle kože, ki jo sonce prav tako pogosto opeče, vendar koža vseeno malo porjavi. Temnejšo kožo sonce redko opeče in jo precej porjavi, temne kože pa nikoli ne opeče, a močno porjavi. Koža potrebuje poleti več nege kot v ostalih letnih časih, saj je stalno izpostavljena soncu, vročini, soli, vetru in vodi.

 

Poiskali smo nekaj nasvetov, ki so pomembni pri poletni negi kože.

 

Nega kože poleti

Zaradi slane vode, vetra in sonca je treba kožo še bolj negovati, še posebej na obrazu. Koža ima tri poglavitne zahteve:

  • Vselej ji je treba dati dovolj maščobe in vlage. Priskrbimo si dobre, predvsem pa preizkušene kreme za nočno in dnevno nego, posebno kremo za okrog oči in emulzijo za telesno nego. Ker je najpomembnejši vir vlaženja kože količina tekočine, ki jo popijemo, poskrbimo, da bomo vsak dan popili vsaj dva litra tekočine, najbolje vode.
  • Rdečico, ki se običajno pojavi v prvih poletnih dneh, je treba sproti blažiti s hladilnimi maskami. V ta namen si lahko pripravimo povsem naravne maske iz živil, ki jih uporabljamo v vsakdanji prehrani: lubenica, jogurt, dinja, sliva, kumare, mango, marelice in breskve.
  • Koži, ki so jo sončni žarki poškodovali tudi globinsko, je treba nuditi dodatno nego, da se lahko celice hitreje obnavljajo. Poiščite vam najustreznejši izdelek za nego obraza in telesa.

 

Posebno pozornost namenite hrbtni strani rok

Ker je koža na hrbtni strani rok še posebej tanka in zato občutljiva, je nagnjena k pigmentaciji. Roke naj bodo skrbno zaščitene pred soncem in po sončenju, sicer nas lahko rjave lise spominjajo na našo površnost in neprevidnost.

 

Poudarek na vlaženju kože

Sončenje postara kožo, zato je treba obraz še posebej skrbno negovati. Če v tem času ne obiskujete kozmetičarke, si pomagajte s svežimi domačimi maskami. Uporabite lahko skoraj vse sveže sadje, ki ga je poleti zadosti: slive, breskve, marelice, grozdje, lubenice, dinje, … Če za masko nimate dovolj časa, je dovolj že, če s koščkom sadja namažete očiščen obraz in ga čez petnajst minut sperete z mlačno vodo.

 

Na soncu ne uporabljajte parfumov

Kadar greste na sonce, pa četudi na sprehod ali v mesto po opravkih, ne uporabljajte kolonjske vode, parfumov, niti se ne brišite z odišavljenimi osvežilnimi robčki. Eterično olje, ki ga vsebujejo dišave, sončni žarki dobesedno vžgejo v kožo. Kot »večni« spomin na poletje ostanejo na koži rjave lise.

 

Šentjanževo olje ni primerno za sončenje

Šentjanževo olje nikakor ni primerna zaščita pred soncem, čeprav bi si z njim samo malo namazali ramena, obraz in noge, ko gremo na sonce in se ne nameravamo sončiti. Koža, namazana s tem oljem, je občutljiva na svetlobo. Na soncu olje izzove fotosenzibilnost, zaradi česar se na koži prav tako lahko pojavijo rjave lise.

 

Najbolj občutljive dele kože zaščitite

Koža ni povsod enako občutljiva. Najbolj občutljivi deli so pleša, čelo, nos, ramena, kolena in nart. Za zaščito zgornjih delov so poleg primerne kreme z višjim zaščitnim faktorjem priporočena tudi pokrivala s širšimi krajci in sončna očala.

 

Depilirajte se zvečer

Ker je depilirana koža občutljiva, je bolje, da se depilirate zvečer in ne zjutraj, preden greste na sonce. Depilirani deli kože lahko postanejo na soncu izredno srbeči, rdeči in lisasti.

 

Ne izvajajte pilinga

Poleti ne izvajajte pilinga na obrazu in ne uporabljajte preostrih krtač ali kopalnih rokavic za telo, saj koža, ki je bila izpostavljena soncu, ne prenese močnega drgnjenja. Koža se namreč proti soncu zaščiti tudi sama z debelejšo poroženelo plastjo, zato je ni dobro popolnoma in prepogosto odstranjevati.

 

Kreme shranjujte v hladilniku

Kreme za nego kože v vročih dneh shranjujte dobro zaprte v hladilniku, na primer v predalu za sadje in zelenjavo, saj bodo le tako kožo lahko tudi hladile.

 

Poletna ličila

Ko koža na obrazu že dobi lepo rjavo barvo, ni potrebno veliko, da poudarite svojo lepoto. Rahlo naličen obraz daje ženski tudi nekoliko skrivnosten videz.

Namesto tekočega pudra uporabite za podlago puder v prahu ali »puder zemljo«, ki ga na obraz nanesete s košatim čopičem. Oči poudarite s črnim svinčnikom, če so temne, in s sivim, če so svetle. Na veke nanesite dva tona senčila, svetlejšega in temnejšega. Barve naj bodo naravne: barve sončnih žarkov, dragih kamnov, kristalov, peska. Maskaro vsekakor uporabite in še posebej poudarite zgornje trepalnice. Ustnicam dajte največji poudarek. Izberite oranžen ali rdeč odtenek ličila, morda barvo fuksije.

 

Znojenje je znak zdravja

Če se poleti znojite, je to zank, da ste zdravi. Najbolj osnoven in naraven pripomoček pri negi je seveda voda. Prhanje je za našo kožo izredno koristno. Vodne kapljice masirajo živčne končiče v koži, koža je zaradi tega tudi dobro prekrvavljena in sveža. V ta namen se je dobro prhati izmenično s toplo vodo, nato s hladno in na koncu zopet s toplo vodo. Kneippova vodna masaža je še posebej blagodejna zjutraj, ker nam da energijo in prežene utrujenost. Če se poleti prhate večkrat na dan, se ni treba vsakokrat tudi namiliti. Dovolj je, da se namilite zjutraj, nato pa se prhate samo še z vodo. Le podpazduhe, stopala in spolovilo potrebujejo malo mila ali gela za prhanje. Če se milimo prepogosto, izmijemo s telesa tudi zaščitni kislinski plašč.

 

Manj agresivni so dezodoranti v stiku

Proti potenju si lahko pomagate z dezodorantom, najbolje takim, za katerega veste, da na koži ne povzroča neprijetnega ščemenja, rdečice, izpuščajev ali srbečice. Preden se namažete z dezodorantom, se dobro obrišite in osušite. Bolje je nekaj minut počakati in se šele nato namazati. Le tako lahko dezodorant napravi zaščitno plast, ki zoži žleze znojnice, da omeji njihovo izločanje potu. Nežnejši in za kožo manj agresivni so dezodoranti v stiku. Še posebej so primerni za tiste, ki slabo prenašate primesi alkohola.

 

Zanimivost

Žajbelj uničuje bakterije

Včasih so dejali, da je proti potenju dobro piti žajbljev čaj, danes pa kozmetični strokovnjaki trdijo, da se bomo zaradi zaužite tekočine le še bolj potili ter da je žajbelj v tem smislu uporaben na drugačen način. Ker je žajbelj sovražnik bakterij, je zato zelo primerno, če se z žajbljevim čajem občasno umijemo pod pazduhami in po podplatih, saj deluje kot naravno razkužilo. Tudi eterična olja kamilice in timijana delujejo protibakterijsko, torej uničujejo klice.

 

Zanimivost

Aloja vera za izdatno vlaženje kože

Aloja uspeva v vročem podnebju, kljub temu pa ji premočno sonce škodi. Posledica premočnega sonca je zmanjšana količina gela v listih, zato alojo sadijo skupaj s sadnim drevjem, ki ji daje senco. Gel pridobivajo iz rastlin, starih 310 let, vendar jo morajo vselej nabirati ročno. Nabrane liste zvežejo v snope ter odpeljejo v tovarne, kjer jih najprej operejo. Nato iz njih odstranijo zunanje plasti, kot so povrhnjica, žile in plast z grenkim sokom, da ostane samo notranje mehko tkivo, ki vsebuje gel. Aloja vera, še posebej v obliki gela, kožo ohladi, prizadeto povrhnjico oskrbi z vlago in pospeši obnovo. Na površju ustvari tanek sloj polisaharidov, ki kožo zaščiti, gel pa prodre v najgloblje kožne plasti in jih navlaži in nahrani z ostalimi aktivnimi snovmi.

 

Citati

»Zaradi slane vode, vetra in sonca je treba kožo na obrazu še bolj negovati.«

 

»Kadar greste na sonce, pa četudi na sprehod ali v mesto po opravkih, ne uporabljajte kolonjske vode, parfumov, niti se ne brišite z odišavljenimi osvežilnimi robčki. Eterično olje, ki ga vsebujejo dišave, sončni žarki dobesedno vžgejo v kožo.«

 

 

Julij – avgust, 2010

Ne spreglejte

V današnjem hitrem in stresnem svetu se mnogi med nami soočajo z anksioznostjo, depresijo in kroničnim stresom. Te čustvene stiske
Preberi več
Pityriasis versicolor ali kožna plesen je pogosta kožna glivična okužba.2 Pojavlja se pri ljudeh po vsem svetu, vendar je pogostejša
Preberi več
Multipla skleroza je kronična bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Zaradi poškodb zaščitne ovojnice živčnih celic pride do okrnjenega oz. prekinjenega
Preberi več
Parkinsonova bolezen po incidenci nevrodegenerativnih bolezni sodi v sam vrh, tik za pojavnostjo demence. Pri bolezni pride do postopnega odmiranja
Preberi več
Ste se že kdaj srečali z nenadnim občutkom močne bolečine v gležnju, ko ste naredili neroden korak? Najverjetneje je bil
Preberi več
hemoroidi operacija trtica
V zadnjem času se v različnih vejah medicine vedno pogosteje uporablja zdravljenje z laserjem, tudi v proktologiji. Z uporabo laserja
Preberi več
Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več