Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Medicinska pedikura je posebna in zahtevna oblika pedikure, namenjena predvsem sladkornim bolnikom in starejšim ljudem, ki že imajo težave z ožiljem, pomaga pa tudi pri otiščancih, vraščenih nohtih ter glivičnih obolenjih kože in nohtov.

Navadna pedikura zajema pravilno striženje nohtov, odstranjevanje trde kože s podplatov in mest, kjer je stopalo bolj obremenjeno, saj se na mestih, kjer so pritiski večji, ustvarja več trde kože.

Avtor: Katja Mohorič

 

Kaj je medicinska pedikura?

Medicinska pedikura je posebna in zahtevna oblika pedikure, kjer se izvajajo preprečevalni ukrepi, namenjena pa je predvsem sladkornim bolnikom (diabetično stopalo) in starejšim ljudem, ki že imajo težave z ožiljem. Zaradi tega izvajata medicinsko pedikuro medicinska sestra, ki ima dodatna znanja, ali dodatno usposobljen pediker. Nestrokovna ali laična pedikura lahko napravi veliko škodo (npr. rano, ki se ne zaceli in nastane ulkus). »Naloge medicinske pedikure so predvsem odstranjevanje hiperkeratoze, ki nastane zaradi zvečanega pritiska na stopalo, preprečevanje nastanka razjed, izvajanje zdravstvene vzgoje in pregledovanje stopal,« pojasnjuje medicinska sestra Marjeta Benkovič iz Kamnika, ki ima dodatna znanja ter licenco iz medicinske pedikure in refleksne masaže stopal ter dolgoletne izkušnje pri delu s sladkornimi bolniki.

 

Kakšen je pomen medicinske pedikure?

»Medicinska pedikura ima izjemno pomembno vlogo pri preventivi, predvsem pri preprečevanju nastanka razjed oziroma diabetičnega stopala, ki posledično vodi v amputacije,« poudarja Marjeta Benkovič. »Življenje prizadetega se bistveno izboljša, saj po oskrbi lažje hodi, po nasvetu pa začne uporabljati tudi distančnike in blažilce, ki lajšajo pritiske na stopalo. Pomembna je oskrba glivičnih nohtov, ki so pogost problem starejših ljudi, še zlasti sladkornih bolnikov. Svetujemo tudi glede pravilne obutve in druge nege stopal.«

 

Uspeh medicinske pedikure je deloma odvisen tudi od težav, ki jih ima posameznik, in od nastajanja hiperkeratoz. Učinek redne kakovostne in strokovne pedikure nikakor ni majhen. Temu govori v prid raziskava o medicinski pedikuri pri sladkornih bolnikih, katerim se je razjeda že zacelila in so z njo preprečili amputacije.«

 

Najpogostejše težave, ki potrebujejo medicinsko pedikuro

  • Otiščanci

Otiščanci nastanejo zaradi pretesne ali kako drugače nepravilne obutve, zaradi česar se z leti noga lahko deformira. Običajno se pojavijo na tistih predelih, kjer se vršijo napačni pritiski.

»Otiščance oskrbimo tako, da jih odstranimo. Postopki so različni, odvisno od mesta in velikosti otiščanca. Človeku svetujemo ukrepe za razbremenitev prizadetega predela, najpogosteje gre za pravilno obutev in silikonske blazinice. S tem se težave bistveno omili, če že ne odpravi,« pravi Benkovičeva, ki v tem primeru priporoča vsaj mesečni obisk pri pedikerju.

 

  • Glivice

Ob ugodnih pogojih kot sta vlaga in toplota, ob nezadostni higieni stopal ter pri nekaterih boleznih se na nohtih in koži stopala lahko razvijejo glivice. Včasih so nohti – predvsem na palcih nog – tako zadebeljeni, da prizadeti komaj hodi in ga boli, saj debeli nohti pritiskajo ob obutev in povzročajo bolečine.

 »Na glivičnih nohtih zbrusimo s posebnim strojčkom zadebeljeno nohtno ploščo, da jo stanjšamo. Če je noht zelo občutljiv, ga brusimo ročno in nato pravilno porežemo. S tem se pri obuvanju čevlja pritisk zmanjša, obenem pa omogočimo, da lokalna sredstva proti glivicam bolje učinkujejo. Z glivicami okužena koža na stopalih je rdeča, občutljiva in se lušči. Treba je obiskati zdravnika, ki predpiše sredstvo proti glivicam. Ljudi je treba poučiti tudi o higieni: noga mora biti suha, treba je redno menjavati nogavice – te naj bodo iz naravnih vlaken –, po umivanju je treba stopala obrisati do suhega,« še poudarja naša sogovornica.

 

  • Vraščeni nohti

Vraščen noht je pogost problem, s katerim se pedikerji srečujejo vsak dan. Pojavlja se na prstih nog, večinoma na palcu. Najpogostejši vzroki so nepravilno striženje nohtov, poškodba palca in neprimerna (ozka) obutev. To privede do vraščanja nohtne plošče v sulkus in v lateralno kožno gubo. Razvijejo se znaki vnetja, granulacije in hipertrofija lateralne kožne gube. Najpogosteje se pojavi bolečina, rdečina ali oteklina v okolici nohta. Iz poškodovane kože ob robu nohta se lahko cedi bistra tekočina, gnoj ali kri. Zdravljenje je glede na stadij vraščanja lahko konzervativno (dvigovanje lateralnega roba nohta) ali operativno. Nohti se pogosteje vraščajo ljudem, ki imajo majhen noht in velik mesnat prst.

 

Bolečine ob vraščenem nohtu so lahko neznosne, saj se stranski del nohta zaviha navzgor in pritiska na kožno gubo. Če so te premočne, si jih lahko lajšate tudi s protibolečinskimi zdravili, ki so dostopna brez recepta v lekarnah, vendar je čim prej treba začeti z zdravljenjem. »To storimo tako, da strokovno odstranimo delček nohta, ki se vrašča, pravilno postrižemo ostali noht in dvignemo lateralni rob nohta. V najslabšem primeru se to opravi z operativnim posegom. Če ne reagiramo dovolj hitro, lahko pride do okužbe z mikroorganizmi, ta pa se lahko razširi v bakterijsko okužbo,« pojasnjuje Benkovičeva. »Zelo je pomembno, da nosite primerna obuvala, strižete nohte naravnost, ko pa začutite bolečino, ki kaže na to, da se noht vrašča, pa takoj poiščite pomoč medicinskega pedikerja. Da se problem reši, ga je treba obiskati večkrat.«

 

Najpogostejše težave sladkornih bolnikov

  • Glivice
    Pri sladkornih bolnikih so najpogostejše glivične okužbe stopal in nohtov, celo do 20 % pogostejše, saj je sladkorni bolnik za te okužbe mnogo bolj dovzeten kot zdrav človek. »Pri njih se glivične okužbe pogosto širijo tudi na druge dele telesa. Prizadenejo povrhnjico, kar lahko postane vstopno mesto za bakterijske okužbe. Zadebeljen ali deformiran noht je pogosto vzrok za vnetje. Prizadeti občuti bolečino in neugodje, čevlji ga tiščijo, težje hodi in se giba. Te težave zahtevajo vso pozornost. Noht je treba strokovno stanjšati, ga redno striči in brusiti,« pojasnjuje Benkovičeva.

 

  • Vnetja
    Prisotne so lahko tudi vnetne spremembe kože in/ali nohtov. Zdravnik naj predpiše ustrezno terapijo, redno izvajanje medicinske pedikure pa lahko prepreči zaplete in sekundarne okužbe. »Potrebni so preventivni ukrepi, npr. redno pregledovanje kože na stopalu, pregledovanje kože med prsti in blago luščenje kože. Zelo pomembno pa je, da se zdravljenje začne pravočasno,« poudarja Benkovičeva. Pri pregledu stopal se lahko opazijo tudi deformacije, kot je na primer kladivast prst.

 

Diabetično stopalo

Po definiciji Svetovne zdravstvene organizacije je diabetično stopalo skupina sindromov, pri katerih nevropatija, ishemija in infekcija pripeljejo do destrukcije tkiva, obolevnosti in celo amputacije. Diabetično stopalo je resno bolezensko stanje, ki bistveno zmanjšuje kakovost življenja obolelega, saj ta ne more hoditi, redno mora izvajati preveze, da o bolečinah sploh ne govorimo. To bolezensko stanje in posledično amputacije je mogoče preprečiti, vendar je treba ves čas delovati preventivno,« poudarja Benkovičeva.

 

Sladkorni bolniki lahko ponekod v Sloveniji opravijo brezplačni presejalni test, ki pravočasno opozori, kakšna je stopnja ogroženosti posameznega stopala. Z rednim izvajanjem presejalnega testa lahko preprečimo precej amputacij. »Vse preveč okončin je bilo izgubljenih zaradi kroničnih zapletov sladkorne bolezni. Znanstvena dognanja in praktične izkušnje kažejo, da lahko s pravočasnim odkrivanjem ogroženih bolnikov in s pravilnim preventivnim programom preprečimo vsaj 50 % amputacij,« pravi Benkovičeva.

 

Pomembno je, da imamo radi svoja stopala. Ker nas nosijo vse življenje, bodimo pozorni do njih in jim posvečajmo potrebno skrb, saj si to nedvomno zaslužijo. Negujmo jih, opazujmo in razvajajmo. Privoščimo jim masažo ter pedikuro in do pozne starosti nam bodo služila.

 

Citati

»Medicinska pedikura ima izjemno pomembno vlogo pri preventivi, predvsem pri preprečevanju nastanka razjed oziroma nastanka diabetičnega stopala, ki posledično vodijo do amputacij.«

 

 

Oktober, 2009

Ne spreglejte

V današnjem hitrem in stresnem svetu se mnogi med nami soočajo z anksioznostjo, depresijo in kroničnim stresom. Te čustvene stiske
Preberi več
Pityriasis versicolor ali kožna plesen je pogosta kožna glivična okužba.2 Pojavlja se pri ljudeh po vsem svetu, vendar je pogostejša
Preberi več
Multipla skleroza je kronična bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Zaradi poškodb zaščitne ovojnice živčnih celic pride do okrnjenega oz. prekinjenega
Preberi več
Parkinsonova bolezen po incidenci nevrodegenerativnih bolezni sodi v sam vrh, tik za pojavnostjo demence. Pri bolezni pride do postopnega odmiranja
Preberi več
Ste se že kdaj srečali z nenadnim občutkom močne bolečine v gležnju, ko ste naredili neroden korak? Najverjetneje je bil
Preberi več
hemoroidi operacija trtica
V zadnjem času se v različnih vejah medicine vedno pogosteje uporablja zdravljenje z laserjem, tudi v proktologiji. Z uporabo laserja
Preberi več
Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več