Suhih oči (pre)pogosto ne zdravimo

default image

Suhe oči naj bi imela vsaj desetina prebivalstva. Suhe oči so tudi najpogostejši razlog za obisk pri oftalmologu, saj je suho oko čedalje pogostejša bolezen in odraz staranja prebivalstva, sodobnega načina življenja in tudi različnih bolezni.

Oftalmologi ocenjujejo, da ima po 40. letu starosti več kot četrtina ljudi vsaj občasno suhe oči. Vzroki zanje so različni: centralno ogrevanje, suh zrak, izpostavljenost vetru, predolgo sedenje za računalnikom, kajenje, izpostavljenost klimatskim napravam, … Poleg tega lahko suhe oči povzročajo tudi nekatere kronične bolezni in uživanje določenih vrst zdravil. Težave pogosteje doletijo ženske, zlasti v obdobju po menopavzi.

Solze so več kot le voda!

Solze, ki skrbijo, da je oko vedno dovolj navlaženo, so zapletena mešanica vode, maščobnih olj, beljakovin, elektrolitov, zaščitnih snovi in snovi, ki uravnavajo različne celične procese. Sindrom suhega očesa povzročajo spremembe v naravnem solznem filmu – tanki plasti solz, ki ščiti površino našega očesa. Solzni film je sestavljen iz maščobnega, vodenega in sluznega sloja in težava s katerimkoli od njih lahko povzroči suhe oči.

Pri uravnavanju solznega filma so nam lahko v pomoč tudi umetne solze. Solzni nadomestki se vse pogosteje uporabljajo ne le za zdravljenje različnih bolezni, temveč tudi za lajšanje občasnih težav z očmi.

Kot simptom

Veliko oseb s suhimi očmi ima tudi kakšno drugo bolezen, ki jo spremlja suho oko, ali pa jemljejo zdravila, ki suho oko povzročajo. Pri teh osebah je tveganje za resnejše okvare očesnih funkcij večje. Suho oko lahko nastopi tudi kot simptom neke druge kronične bolezni, kot so npr. revmatoidni artritis, lupus eritematodes, Sjörgenov sindrom ali skleroderma. Pri nekaterih boleznih je sindrom suhega očesa tako močno izražen, da morajo za zdravljenje suhih oči uporabljati tudi bolj agresivna zdravila (kortikosteroide, ciklosporin, avtologni serum, imunosupresiv), kontaktne leče, ki preprečujejo izsuševanje ali celo kirurške posege.

Najpogostejša zdravila, ki povzročajo suho oko, so antiholinergiki (antihistaminiki, spazmolitiki, triciklični antidepresivi), diuretiki, antihipertenzivi, betablokatorji, uspavala, kontracepcijske tablete, nadomestna hormonska terapija, isotretinoin (za zdravljenje aken), interferon in številna druga.

Suhih oči (pre)pogosto ne zdravimo

V raziskavi je kar 49 % oseb, ki so že imele občutek suhih oči, odgovorilo, da za odpravo suhih oči v zadnjem letu niso uporabili nobenih umetnih solz. Med vprašanimi jih je hkrati skoraj polovica (45 %) menila, da zdravljenje suhega očesa ni potrebno.

Občasne lažje oblike suhega očesa navadno ne privedejo do trajnih okvar oči. Ob daljšem nezdravljenju pa lahko suho oko postane tudi kronično in napredujoče obolenje, ki vodi do trajnih okvar površine očesa in okvare vida. Zmanjšana tvorba ali povečano izhlapevanje solz povzroči neuravnotežen solzni film. Na površini očesa nastane vnetna reakcija, celice roženice in veznice pa zaradi osmotskega stresa spontano odmirajo. Kronično vnetje očesne površine v zadnji razvojni stopnji povzroči, da ni več samodejne zaščite očesa, površinski del pa preraste brazgotinasto tkivo. Zaradi tega je pomembno, da občutka suhih oči ne podcenjujemo ter jih ustrezno zdravimo in zaščitimo.

Katere umetne solze so najprimernejše?

Umetne solze delujejo večinoma kot lubrikanti – na površino očesa vežejo vodo in dajejo mazljivost, nekatere pa delujejo z dodatnim blažilnim učinkom. Če je treba umetne solze pogosto uporabljati, oftalmologi svetujejo uporabo kapljic brez konzervansov. Pripravki so v obliki plastenk s konzervansom ali v enoodmernih vsebnikih brez konzervansov. Konzervansi so potrebni, da podaljšajo uporabnost, vendar lahko povzročajo okvare na površini očesa. Za dolgotrajnejšo uporabo so primernejše kapljice brez konzervansov, ki vsebujejo le tiste snovi, ki jih človeško oko potrebuje.

Ali veste, da:

  • so suhe oči najpogostejši razlog za obisk oftalmologa?
  • so solze več kot samo voda?
  • suho oko nastane tudi kot posledica bolezni ali uživanja določenih zdravil?
  • lahko nezdravljene suhe oči vodijo v trajne okvare vida?
  • so za pogosto uporabo primernejši solzni nadomestki brez konzervansov?

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content