Samozdravljenje je omejeno na pomoč pri preprečevanju in zdravljenju zdravstvenih težav, ki ne zahtevajo posvetovanja z zdravnikom ter zajema:
Med najpomembnejšimi tveganji, ki jih prinaša samozdravljenje, so napačna ocena resnosti zdravstvenega stanja, napačna izbira zdravila in pa nepravilno jemanje izbranega zdravila. Tveganje pri samozdravljenju lahko predstavlja tudi medsebojno učinkovanje zdravil, kadar bolnik poleg zdravil za samozdravljenje jemlje tudi zdravila za zdravljenje morebitnih drugih zdravstvenih težav (na recept ali brez recepta). Enako velja tudi za prehranska dopolnila, ki prav tako lahko vstopajo v neželeno medsebojno delovanje zdravil. Zato je pomembno, da se bolnik odloči le za samozdravljenje z zdravili, ki jih dobro pozna.
Obdobje, za katero je samozdravljenje primerno, se lahko spreminja glede na okoliščine, vendar običajno ne sme biti daljše od 3–7 dni. Če se v tem času zdravstveno stanje ne izboljša, je potreben pregled pri zdravniku. Poleg tega se mora bolnik posvetovati z zdravnikom tudi v naslednjih primerih:
Pri samozdravljenju odgovornost za zdravljenje nosi bolnik sam in ne več zdravnik ali lekarniški farmacevt. Bolnik je odgovoren za pravo oceno resnosti zdravstvene težave, odločitev za izbiro zdravila, uporabo zdravila v skladu z navodili in spremljanje poteka zdravljenja.
Za sprejemanje odgovornih odločitev o samozdravljenju so pomembne predvsem naslednje informacije:
O teh informacijah bo bolnika ob obisku lekarne vprašal tudi lekarniški farmacevt. Magistri farmacije v lekarnah so bolnikom s svojim znanjem o zdravstvenih težavah in zlasti zdravilih lahko v pomoč pri oceni resnosti zdravstvene težave, odločanju o samozdravljenju in izbiri primernega zdravila. S tem lekarniški farmacevti pomembno zmanjšajo tveganje, ki ga pri samozdravljenju nosi bolnik.
Z vse pogostejšim odločanjem bolnikov za samozdravljenje se spreminja tudi tradicionalna vloga lekarniških farmacevtov. Magistri farmacije v lekarnah v odnosu do bolnikov prevzemajo vlogo strokovnjaka na področju zdravil ter svetovalca za uporabo zdravil in za prepoznavanje resnosti bolezenskih stanj.
Naloga lekarniških farmacevtov pri samozdravljenju je, da najprej s postavljanjem vprašanj od bolnika pridobijo potrebne informacije, nato pa na osnovi pridobljenih informacij svetujejo bolniku pri oceni resnosti zdravstvene težave in pri odločitvi o zdravljenju. Lekarniški farmacevti lahko bolnikom na podlagi ocene zdravstvenega stanja svetujejo:
Za samozdravljenje se uporabljajo zdravila kemijskega in naravnega izvora, galenski izdelki in tudi zdravilne rastline. Zakonodaja določa, katere zdravstvene težave so primerne za samozdravljenje in s tem tudi opredeli zdravila, ki se izdajajo brez recepta v lekarnah in specializiranih prodajalnah. To so lahko zdravila za:
Oktober 2013