Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Pomlad je pravi čas za to, da za svoje telo naredimo nekaj dobrega. Čas je, da telesu pomagamo pri izločanju strupov, ki so se v njem nabrali čez zimo. Naše telo se seveda razstruplja tudi samo, vendar se velikokrat nabere preveč odvečnih snovi, da bi jih lahko telo izločilo brez pomoči.

Avtorica: Maja Korošak

Alergije, omedlevica, glavobol, prebavne težave, izpuščaji, solzne ali srbeče oči, zamašen nos, zvonjenje v ušesih, obilno nastajanje sluzi, čezmerno znojenje, nepravilen srčni ritem, okorelost udov, nihanje razpoloženja ‒ vse to so lahko znaki, da je z našim telesom nekaj narobe.

Z različnimi načini lahko pomagamo našim organom, da se očistijo in tako okrepijo svoje delovanje. Lahko se postimo na različne načine, lahko si pomagamo s čaji, dodatki k prehrani, ki pomagajo pri čiščenju telesa, ali posebnimi dietami. Po končanem razstrupljanju se bomo počutili prerojeni, poleg tega bomo opazili, da tudi lažje in hitreje mislimo, se lažje gibamo, lažje prenašamo vsakdanje napore, bolje spimo in imamo lepšo kožo.

Z Marijo Merljak, univerzitetno diplomirano živilsko tehnologinjo, smo se pogovarjali o tem, kako telesu pomagati pri razstrupljanju. Svetuje posebno dieto, ki poteka v treh zaporednih fazah. Živila v tej dieti so skrbno izbrana tako, da delujejo postopno. V prvi fazi telo pripravimo na razstrupljanje, v drugi fazi poteka intenzivno izločanje strupov, v tretji fazi pa dieta pripomore k izločanju strupov iz jeter in ledvic. V treh tednih te diete se nam bo počutje pomembno izboljšalo.

S čim pravzaprav zastrupljamo naše telo? Marija Merljak: »Telo zastrupljamo z nezdravim načinom življenja, nepravilno prehrano, premalo gibanja, alkoholom in cigaretami. K temu lahko dodamo še pesticide v hrani, aditive, klorirano vodo, zdravila in preobilico stresa. Črevesna stena je oslabljena in v krvni obtok spušča nepopolno razgrajene in tudi škodljive snovi. Imunske celice take snovi v krvi zaznajo kot tujke in jih napadajo, pri tem pa nastajajo strupi. Zato so jetra preobremenjena s strupi, ki jih ne morejo sproti izločati, ti strupi pa sčasoma okvarijo imunski sistem, živčevje, mišice in sklepe ter porušijo hormonsko ravnovesje.«

Dobra priprava je pol uspeha

Telo moramo torej najprej dobro pripraviti na učinkovito razstrupljanje. »S pravilnim izborom jedi pomagamo prebavilom, da čim učinkoviteje vsrkajo hrano, pripomogli bomo k dobremu delovanju želodca in vranice ter nadzirali krvni sladkor.« Katera živila so najprimernejša v tej prvi fazi? Naša sogovornica priporoča jajca, ta vsebujejo snovi, ki pomagajo pri presnovi maščob, ter ribe, ker vsebujejo maščobne kisline omega 3 in delujejo varovalno za našo kri.

Nadalje svetuje, da v prehrano uvedemo jagnjetino, ker vsebuje malo maščob, veliko cinka ter je najmanj alergena vrsta mesa. Dodajajmo pšenične kalčke, ki vsebujejo veliko cinka – ta je ključen za encimske reakcije v telesu. V tej fazi uživajmo tudi fižol, zelenjavo, predvsem ekološko pridelan krompir, ter paradižnik in bučke, ker so antioksidanti in krepijo prebavo.

Zelo nam bo koristilo uživanje gomolja janeža, ker pospešuje delovanje prebave, spodbuja delovanje vranice, izločanje seča in maščob, preprečuje napenjanje in zmanjšuje željo po sladkih jedeh. Od sadja so najbolj priporočljive hruške, ker ne povzročajo alergij, uravnavajo krvni sladkor in znižujejo holesterol, pa tudi jagodičevje, ker nevtralizira proste radikale in uravnava krvni sladkor. Ananas bo pospešil izločanje vode iz telesa ter pomagal vsrkavati hranila.

Od začimb pa Merljakova priporoča kumino in koper, ker preprečujeta napenjanje in spodbujata razstrupljevalne encime k delovanju; koriander, ker pomaga pri prebavi ogljikovih hidratov; ingver, ker odpravlja napihovanje, slabost in drisko ter spodbuja prebavo.

Izločanje strupov

V drugi fazi je telo pripravljeno na izločanje strupov, z izborom pravih živil pa obnovimo tudi sluznico črevesja ter pospešimo prehod hrane skozi debelo črevo ter čistimo limfni sistem in kri. Izbiramo predvsem naslednja živila: med žiti riž, proso, piro in amarant. Riž vsebuje veliko metionina in cisteina. Ti dve aminokislini telo varujeta pred težkimi kovinami ter pred posledicami vnašanja nikotina in alkohola v telo, sodelujeta pri razgradnji maščob in omogočata izločanje sluzi iz pljuč. Proso ne vsebuje glutena in ščiti črevesne stene. Pira in amarant vsebujeta esencialno aminokislino lizin, ki preprečuje spomladansko utrujenost ter pospešuje obnovo črevesne sluznice.

Od zelenjave naj bi po besedah naše sogovornice uživali korenje, ker iz debelega črevesa pomaga odstraniti bakterije, ki povzročijo gnitje, spodbuja izločanje črevesnih zajedavcev in deluje na bakterijo listerijo, ki povzroča zastrupitve s hrano; ohrovt in druge križnice, ker vsebujejo sulforafan, ki ščiti pred prostimi radikali in pred rakom na črevesju; čebulo, ker zaradi fruktooligosaharidov stopnjuje delovanje dobrih bakterij v telesu, podobno učinkujejo tudi vse zelene solate in rdeči radič; šparglje, ker imajo veliko kalija in delujejo odvajalno; česen, ki deluje protivnetno in protivirusno.

Pomaga nam tudi navaden jogurt s čim več probiotičnimi kulturami, saj odpravlja vnetja in podpira izločanje črevesnih zajedavcev, uničuje škodljive bakterije in omogoča rast dobrih.

Priporočljiva sta tudi laneno seme, ki odstranjuje bakterije, in timijan, ker čisti pljuča.

Čiščenje jeter in ledvic

V tretjem delu našega razstrupljanja po besedah Marije Merljak čistimo jetra in ledvice ter izločimo večino strupenih snovi iz telesa. Spodbujamo delovanje encimov, čiščenje jeter in ledvic ter podpiramo delovanje endokrinih žlez. Živila, ki jih je v tej fazi priporočeno uživati čim več, so naslednja: sadje – limone, ker so pomembne za razstrupljanje jeter, saj vsebujejo limonoide, ki jih je največ v lupini, zato poskrbimo, da uživamo ekološko pridelane limone; jabolka, ki odvajajo strupe in odvečno vodo iz ledvic, njihove kisline pa krepijo jetra ter vežejo nase svinec in živo srebro; brusnice, ker vsebujejo flavonoide, ti pa odstranjujejo škodljive bakterije iz ledvic in mehurja.

Uporabljajmo olja pšeničnih kalčkov in rastlinska olja z visoko vsebnostjo maščobnih kislin omega 3, omega 6 in omega 9, ki pomagajo ledvicam izločiti odvečno vodo ter podpirajo imunski in endokrini sistem. Takšno je na primer laneno olje, oljčno olje, olje iz avokada, sezamovo olje in orehovo olje. Od zelenjave nam bodo najbolj pomagali brokoli, zelje in brstični ohrovt, saj vsebujejo veliko glutationa, antioksidanta, ki pomaga jetrom izločati strupe. Brstični ohrovt vsebuje tudi veliko cisteina in metionina, ki lahko uničita predrakave celice v debelem črevesju. Artičoka, avokado in rdeča pesa spodbujajo nastajanje žolča in sodelujejo pri obnavljanju jeter, rdeča pesa pa spodbuja tudi delovanje jeter in ledvic. Rdeča pesa poveča sprejem kisika v celice in je zato eno najboljših čistil za kri.

Tudi začimbe imajo svojo pomembno vlogo – peteršilj, rožmarin in kurkuma spodbujajo nastajanje žolča in krepijo jetra in ledvice. Peteršilj odvaja vodo in strupe iz ledvic in obnavlja jetra, rožmarin spodbuja delovanje jeter in žolčnika, čisti kri in ledvice, kurkuma topi žolčne kamne, odpira žolčne poti in poveča pretok žolča in v kar 75 % prepreči okvare jetrnih celic. Regrat odpravlja težave z žolčnikom, odstranjuje žolčne kamne in zaradi kalija deluje odvajalno.

ABC

A Po končanem razstrupljanju se bomo počutili prerojeni.

B Telo zastrupljamo z nepravilno prehrano, premalo gibanja, alkoholom in cigaretami, pesticidi v hrani, aditivi, klorirano vodo, zdravili in preobilico stresa.

C V prvi fazi diete telo pripravimo na razstrupljanje, v drugi fazi poteka intenzivno izločanje strupov, v tretji fazi pa dieta pripomore k izločanju strupov iz jeter in ledvic.

 

Ne spreglejte

Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več
Kljub temu, da so stopala ključnega pomena za našo mobilnost, o njih ne razmišljamo prav veliko, dokler nas ne zmoti
Preberi več
Talne obloge iz plute sicer poznamo že desetletja, zdaj pa so s trendom vračanja k naravi in trajnosti postale spet
Preberi več
Ob diagnozi rak dojk se bolnicam sesuje svet. Takrat potrebujejo resno obravnavo in prave informacije ter človeški pristop zdravstvenega osebja,
Preberi več
Delovanje mišic je tesno povezano z živčevjem. Po živcih se prevajajo električni impulzi, ki mišicam signalizirajo krčenje. Iz osrednjega živčevja
Preberi več
Osteoporoza se pojavi brez znakov in opozoril, bolniku pa zelo zmanjša kakovost življenja. Nevarna je predvsem zaradi visokega tveganja za
Preberi več
Avtor: Doc. dr. Mija Blaganje, dr. med. Kaj je zdrs medeničnih organov? Zdrs medeničnih organov, z drugim izrazom prolaps, je
Preberi več