Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
gripa ali korona

Oktober je in neizbežno se približuje tudi sicer vsakoletna sezona gripe. A letošnjo sezono gripe pričakujemo s težkimi srci. Sprašujemo se namreč, kako, če sploh, bomo bolniki, pa tudi družinski zdravniki, ločevali med gripo in covidom-19? Bo sistem, ko se bodo naraščajočemu številu testiranj za covid-19 pridružila še testiranja za gripo, sploh zdržal? In kako je s cepljenjem proti gripi letos – je to sploh priporočljivo ali morda celo povečuje možnost za okužbo z novim koronavirusom?

O vsem tem smo govorili s specialistko infektologinjo s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana, doc. dr. Matejo Logar, dr. med.

Avtorica: Alja Možej

Kako ločevati med gripo in covidom-19?

»Na osnovi same klinične slike zanesljivo razlikovanje med gripo in covidom-19 ni možno,« pojasnjuje Logarjeva. »Pri obeh se namreč simptomi začno dokaj nenadno, pri obeh sta prisotna vročina in suh kašelj.

Pri gripi so sicer nekoliko bolj v ospredju bolečine v mišicah ter sklepih in glavobol, medtem ko so ti pri covidu-19 nekoliko manj izraženi, ampak tu gre za statistične podatke, s katerimi si pri posameznem bolniku, žal, vedno ne moremo pomagati.« Na osnovi klinične slike si torej trenutno nihče ne upa trditi, da lahko ločuje med eno in drugo okužbo. »Zato pa smo na osnovi mikrobioloških raziskav in izvidov lahko kar z 99-odstotno verjetnostjo prepričani, da smo dokazali pravega povzročitelja.« In ker bo v prihodnjih tednih in mesecih virusnih obolenj občutno več, pri čemer bomo bolniki sami težko določili, ali gre za nekoliko hujši prehlad, gripo ali covid-19, nas je seveda zanimalo, kako ravnati, ko posumimo na okužbo.

»Kadar se pojavijo težave, ki bi lahko bile posledica okužbe z gripo ali novim koronavirusom, je prav, da o tem obvestimo našega izbranega zdravnika. Če so težave zelo hude, če imamo, na primer, zelo visoko vročino, ki je ne moremo zbiti, ali pa občutek zelo težkega dihanja, pa naš izbrani zdravnik ni na voljo, se obrnemo na urgentno službo. Nikakor pa brez predhodne najave ne hodimo v zdravstveni dom ali na urgenco,« razloži Logarjeva.

Kakšna navodila za ravnanje imajo družinski zdravniki?

Med prvim valom epidemije so mediji poročali o primerih, ko so zdravniki bolnika, še preden so ga pregledali, zaradi suma na okužbo s covidom-19 najprej poslali na testiranje. Logarjeva je jasna: »Pravila, kar se tiče ravnanja družinskih zdravnikov, so že ves čas epidemije enaka. Če bolnik kaže znake resnega obolenja, četudi ti vključujejo vročino, je treba najprej poskrbeti za to obolenje, hkrati pa se obnašati, kot da je bolnik covid-19 pozitiven. Treba je izvajati dvostopenjsko diagnostiko, se pravi odvzeti bris in nadaljevati z diagnostiko stanja, zaradi katerega je bolnik v prvi vrsti prišel k zdravniku. Bolnike moramo letos obravnavati enako, kot smo jih lani. Osebne varovalne opreme je trenutno zadosti.

Če torej zdravstveni delavec posumi, da bi poleg stanja, zaradi katerega je bolnik prišel v bolnišnico – morda gre za srčni infarkt, vnetje slepiča, ledvične kamne ipd., bolnik lahko bil tudi covid-19 pozitiven, ima na voljo dovolj ustrezne osebne varovalne opreme, v kateri lahko bolnika varno pregleduje ali opravlja druge diagnostične postopke, ki so pri takšnem bolniku potrebni.«

Zanimalo nas je tudi, ali se morebiti pripravlja kakšen paket dodatnih navodil družinskim zdravnikom, ko se bodo ti v bližnji prihodnosti soočali tako z gripo kot s covidom-19. »Za zdaj dodatna navodila niso bila izdana, ker na podlagi klinične slike pravzaprav ne moremo ločiti, za katero okužbo gre. Je pa res, da trenutno v Sloveniji oz. v Evropi gripe še ni. Ko pa se bodo začeli pojavljati bolniki z gripo, bo potrebna dodatna previdnost oz. dodatne diagnostične preiskave. Trenutno pa gre pri bolnikih, ki imajo sistemske znake okužbe zgornjih dihal, bolj verjetno za okužbo s covidom-19, ker pri navadnem prehladu vročine pravzaprav ni.«

Kako je letos s cepljenjem proti gripi, je sploh priporočljivo?

Cepljenje proti gripi se je letos začelo v drugi polovici oktobra, letošnja novost pa je ta, da so do brezplačnega cepljenja poleg kroničnih bolnikov, starejših od 65 let, nosečnic in oseb z izrazito povečano telesno težo upravičeni tudi otroci, stari od pol leta do 23 mesecev.

Cepljenje proti gripi za otroke, mlajše od dveh let, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) priporočajo zato, ker pri njih obstaja večje tveganje za zaplete in posledično bolnišnično zdravljenje. Zapleti vključujejo pljučnico, dehidracijo, encefalopatijo, vnetje srednjega ušesa, lahko pa gripa pri otroku privede tudi do poslabšanja že prej obstoječih kroničnih bolezni, kot so srčna obolenja in astma.

Sicer pa zdravstvena stroka zaradi epidemije covida-19 javnost letos poziva k obsežnejšemu cepljenju proti gripi, s čimer želijo preprečiti, da bi ob hkratnih zapletih zaradi gripe, zaradi katere se vsako zimo v bolnišnicah zdravi veliko ljudi, in ponovnem naraščanju števila obolenj za covidom-19 zaradi prezasedenosti odpovedal zdravstveni sistem. »Poleg tega je v letošnji sezoni cepljenje še toliko bolj aktualno, ker se lahko zaščitimo vsaj proti eni bolezni oz. na ta način preprečimo, da bi zboleli za težko obliko gripe in bi bila zaradi tega potrebna hospitalizacija ali bi prišlo do poslabšanja naše osnovne bolezni,« dodaja Logarjeva.

NIJZ je za letošnjo sezono naročil 270.000 odmerkov cepiva proti gripi. Gre za enako cepivo kot v pretekli sezoni – štirivalentno cepivo francoskega proizvajalca.

Zanimalo nas je tudi, kako Logarjeva odgovarja na »govorice«, da naj bi cepljenje proti gripi povečalo možnost za okužbo z novim koronavirusom. »Nobenih trdnih dokazov ni, da bi katero koli cepljenje povzročilo težji potek oz. povečalo možnost za okužbo s covidom-19. Pravzaprav je ravno obratno. Če imamo gripo in posledično poškodovano sluznico dihal in smo v takšnem trenutku izpostavljeni novemu koronavirusu, je bistveno večja verjetnost, da se z njim okužimo in tudi zbolimo.«

Kaj nas čaka, ko se bodo testiranjem za covid-19 pridružila še testiranja za gripo?

Potrebe po odvzemu brisov za testiranje na novi koronavirus se v zadnjem obdobju povečujejo. Na ravni zdravstvenih domov in bolnišnic iščejo rešitve v širitvi mreže točk za odvzem brisov, podaljševanju časa odvzema brisov, po novem lahko odvzem brisov pri osebah s sumom na okužbo opravlja vsak izvajalec zdravstvenih storitev, v želji po večji pretočnosti pa se zavzemajo tudi za uvedbo spletne aplikacije, s katero bi odpravili administrativne težave, predvsem preobremenitve klicnih centrov.

Enotna spletna aplikacija za vstopne točke za odvzem brisov bi omogočala: digitalno naročanje na bris s strani osebnega zdravnika, vodenje seznama naročenih s strani vstopne točke, samodejno digitalno povezavo z laboratorijem, kjer se vzorec analizira, in samodejni odgovor po SMS-u osebam z negativnim brisom. Pozitivni pacienti oz. pacienti brez mobilnega telefona bi bili o rezultatu obveščeni telefonsko. S tem bi razbremenili kader na vstopni točki, v klicnem centru in v laboratorijih ter omogočali hitrejše naročanje na bris s strani osebnega zdravnika in hitrejšo povratno informacijo pacientom.

Logarjeva pa opozarja na problematične razmere na ravni zmogljivosti mikrobioloških laboratorijev. Večina osebja, ki je v teh centrih na voljo, trenutno namreč opravlja testiranja na covid-19. Po drugi strani je problem tudi količina reagentov, ki je na voljo, tudi ta namreč ni neomejena. Trenutno je, po besedah Logarjeve, zdravstvu z namenom zamejiti širjenje okužbe v interesu opraviti čim večje število testov na covid-19. »Ko pa bo enkrat prisotna tudi gripa, bo treba izdelati še dodatne algoritme, pri komu jemati tudi bris na gripo.«

Ali se nam potem takem v prihodnosti obeta pravzaprav »dvojno testiranje« pri bolnikih?

»NIJZ je poročal, da je bila letos sezona gripe na južni polobli izjemno neznačilna. Tako iz Avstralije in Nove Zelandije poročajo o bistveno manjši prisotnosti gripe kot prejšnje sezone, na jugu Afrike in v Južni Ameriki pa virusa influence skoraj niso zaznali. Tako da ukrepi nošenja mask očitno vplivajo tudi na pojavnost gripe. Posledično se zna zgoditi, da bo, če bomo upoštevali ukrepe, tudi pri nas gripa manjši problem kot v prejšnjih sezonah. V tem primeru bomo brez večjih težav lahko pri vseh tistih, pri katerih ne bomo mogli ločiti, za katero obolenje gre, opravili brise tako na covid-19 kot na gripo.«

ABC

A Na osnovi klinične slike zanesljivo razlikovanje med gripo in covidom-19 ni možno.

B Po novem lahko brezplačno proti gripi cepite tudi otroke, stare od pol leta do 23 mesecev.

C Ni dokazov, da bi cepljenje proti gripi povečalo možnost za okužbo s covidom-19.

Ne spreglejte

V današnjem hitrem in stresnem svetu se mnogi med nami soočajo z anksioznostjo, depresijo in kroničnim stresom. Te čustvene stiske
Preberi več
Pityriasis versicolor ali kožna plesen je pogosta kožna glivična okužba.2 Pojavlja se pri ljudeh po vsem svetu, vendar je pogostejša
Preberi več
Multipla skleroza je kronična bolezen, ki prizadene osrednje živčevje. Zaradi poškodb zaščitne ovojnice živčnih celic pride do okrnjenega oz. prekinjenega
Preberi več
Parkinsonova bolezen po incidenci nevrodegenerativnih bolezni sodi v sam vrh, tik za pojavnostjo demence. Pri bolezni pride do postopnega odmiranja
Preberi več
Ste se že kdaj srečali z nenadnim občutkom močne bolečine v gležnju, ko ste naredili neroden korak? Najverjetneje je bil
Preberi več
hemoroidi operacija trtica
V zadnjem času se v različnih vejah medicine vedno pogosteje uporablja zdravljenje z laserjem, tudi v proktologiji. Z uporabo laserja
Preberi več
Melatonin je naravni hormon, ki nastaja predvsem v češeriki, majhni žlezi v možganih, ter se sprošča v krvni obtok. Češerika
Preberi več
Rak želodca je ena izmed rakavih bolezni z najvišjo stopnjo smrtnosti, ta pa je v večji meri posledica poznega prepoznavanja,
Preberi več