Nahod – podcenjena nevarnost

default image

Vsem je dobro znan dialog: »Kako si?« »Dobro, le nahod imam, a bo že!« Tipično pri tem dialogu ni le vprašanje, temveč tudi odgovor, ki podcenjuje pomen nahoda. Tako zaznavanje je močno razširjeno pri nahodu in tudi drugih prehladnih obolenjih, saj jih pojmujemo kot »banalne« okužbe.

 

Napad prehladnih virusov

Povzročitelji nahoda so virusi, ki napadejo nosno sluznico. Ko je imunski sistem oslabljen, zadostuje že majhno število virusov, da povzročijo obolenje. Organizem se brani z vnetno reakcijo, nos je zamašen, nosna sluznica otekla in iz nosa teče. Zaradi otekle sluznice sta prizadeta voh in okus, imamo občutek napetosti in polne glave, normalno dihanje skozi nos je oteženo.

 

Nahod je treba zdraviti

Pomembno je, da nahoda ne podcenjujemo, ampak ga začnemo zdraviti. S tem se ne le znebimo neprijetnih simptomov (zamašen nos in nenehno izcejanje), ampak predvsem zmanjšamo nevarnost nastanka zapletov, kot so: vnetje obnosnih votlin (sinusitis) in vnetje srednjega ušesa, ki lahko nastaneta kot posledica oteklosti nosne sluznice, ali bronhitis, ki je posledica razširitve bolezni na spodnja dihala.

 

Kako ukrepati?

V lekarnah so na voljo kapljice in pršila za nos z učinkovino, ki sprosti nosne poti in jo imenujemo nosni dekongestiv (npr. oksimetazolin). Vedno jih nanašamo na očiščeno nosno sluznico (izpihan in s fiziološko raztopino očiščen nos), saj tako omogočimo boljši učinek zdravila na nosno sluznico.

 

November, 2008

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content