Mišice medeničnega dna

default image

Mehur in izvodila obkrožajo in podpirajo mišice, imenovane mišice medeničnega dna. Te mišice omogočajo, da urin ne uhaja iz mehurja. Ko mišice izgubijo svojo moč in prožnost, lahko vsakodnevne aktivnosti, npr. kašljanje, povzročijo uhajanje urina.

 

Štiri običajne oblike težav z nadzorovanjem praznjenja mehurja:

Stresna inkontinenca

Nenadno uhajanje urina ob smejanju, kašljanju, kihanju ali ob telesni aktivnosti. Najpogostejši krivec za tovrstne težave so oslabljene mišice medeničnega dna.

Urgentna inkontinenca

Nenadna in močna potreba po uriniranju. Mehur se poskuša izprazniti, kljub našim naporom, da bi urin zadržali.

Pretočna inkontinenca

Mehur se ne more popolnoma izprazniti, zato se urin nabira ter izteka v drobnem curku kot pri prepolnem kozarcu.

Mešana inkontinenca

Pogosto imamo znake, ki so tipični za več kot eno samo vrsto težav.

Ali se težave lahko ozdravijo?

Najboljši način za preprečevanje ali za zmanjšanje uhajanja urina so vaje za krepitev mišic medeničnega dna. Te so najučinkovitejše pri stresni vrsti težav z uhajanjem urina. Povprašajte izbranega zdravnika, medicinsko sestro ali fizioterapevta o vajah za krepitev mišic medeničnega dna (Keglove vaje).

 

Kako se izogniti tem težavam?

Sprostite se! Ne naprezajte se, da bi izpraznili mehur. Ženske naj sedejo na straniščno školjko, ne pa, da se le nagnejo nad njo. Poskusite vzpostaviti pravo ravnovesje. Ne čakajte predolgo, ko morate na stranišče, in ne pojdite tja “za vsak slučaj”. Trudite se za redno prebavo. Naučite se vaj za krepitev mišic medeničnega dna.

Pogovorite se z zdravnikom

Najboljši nasvet, ki vam ga lahko ponudimo, je, da se posvetujete z zdravnikom. V mnogih primerih so težave ozdravljive.

November, 2008

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content