Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Brskajte po prispevkih

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Glivične okužbe nohtov so zahrbtna in trdovratna nadloga, ki se je moramo lotiti takoj, ko jo zaznamo. Sama okužba se začne praktično neopazno, a sčasoma preraste v kronično obolenje, v kolikor je ne zdravimo. Glivične okužbe nohtov niso samo neprijetne očem – estetski problem lahko povzroči resne zdravstvene zaplete. Nekatere glivice so namreč nevarne, še posebej takrat, ko se iz prizadetih delov po krvi razširijo po celotnem telesu.¹ Ignoriranje glivic na nohtih pa lahko vodi tudi v popolno izgubo nohta.²  Zato je pomembno, da ukrepamo takoj in izdelek za odstranjevanje glivic nanašamo redno ter predvsem dovolj časa.

Avtorica: Sara Papler Dvornik, univerzitetna diplomirana kozmetologinja

Kdaj je skrajni čas za posvet z zdravnikom?

V kolikor je obolela večja površina nohta, je potrebno sistemsko zdravljenje, ki traja vsaj tri mesece. Seveda je najbolj optimalno, da glivice ne napredujejo do te mere, da je potrebno sistemsko zdravljenje z zdravili, ki jih predpiše zdravnik. Antimikotiki (zdravila za glivične okužbe) imajo lahko številne neželene stranske učinke, med katerimi so tudi prebavne motnje in težave z jetri.³

Samozdravljenje

Če je prizadeta manjša površina nohta – do 1/3 nohta, si lahko pri odstranjevanju glivic pomagamo sami, in sicer z uporabo laka ali pisala, ki vsebuje sestavine, ki glivicam preprečujejo rast in preživetje. Ena izmed teh sestavin je mlečna kislina – le-ta spremeni pH okolje nohta iz alkalnega (pH 8) v kislega (pH 2,5). Nizka vrednost pH oz. kislo okolje zaustavi širitev glivične okužbe nohtov, hkrati pa preprečuje ponovno infekcijo.

Se lahko glivična okužba ponovi?

Zavedati se je treba, da se glivične okužbe kljub zdravljenju rade ponavljajo. Za to sta možna dva razloga – prvi je relaps, kar pomeni, da se okužba, ki ni bila do konca pozdravljena, ponovi, drugi pa je ponovna infekcija. Zato je pri preprečevanju glivičnih okužb nohtov zelo pomembna tudi preventiva – to pomeni, da moramo biti previdni na območjih, kjer je večja verjetnost okužbe (bazeni, toplice, telovadnice).

Bodite vztrajni!

Ker nohti rastejo počasi (na palcu stopala noht preraste po celi dolžini šele v letu dni ali več), se je večmesečnemu tretmaju z izdelki za odstranjevanje glivic nemogoče izogniti – še posebej, če želimo glivice v celoti odstraniti in preprečiti ponovno okužbo.

Dejstvo je, da je zaradi počasne rasti nohtov, odpravljanje glivičnih okužb dolgotrajno in nikakor ne bo vidnih rezultatov čez noč, še manj pa v 20-ih sekundah. Če bomo k ukrepanju pristopili dovolj zgodaj in ob prvih znakih okužbe, lahko preprečimo, da okužba napreduje predaleč, v nekaj mesecih pa bodo naši nohti spet zdravi.

 

Nailner 2v1 z edinstveno formulacijo z mlečno kislino spremeni pH nohta iz alkalnega v kislega, s čimer odpravi in preprečuje glivične okužbe nohtov. Je klinično dokazano učinkovit in enostaven za uporabo, rezultati pa bodo vidni že po 7 dneh uporabe!

 

1.  https://zasrce.si/clanek/glivicno-okuzbo-nohtov-je-treba-zdraviti/

2. Ghannoum et al. Determination of the efficacy of terbinafine hydrochloride nail solution in the topical treatment of dermatophytosis in a guinea pig model. Mycoses. 2009 Jan; 52(1): 35-43.

3.  https://www.dnevnik.si/1042734739

Vsebino omogoča MEDIS d.o.o.

 

Ne spreglejte

Prehransko dopolnilo - izraz, ki ga srečamo že skoraj na vsakem koraku. Pa v resnici vemo, kakšen mora biti izdelek
Preberi več
Parkinsonova bolezen je druga najpogostejša nevrodegenerativna bolezen, takoj za alzheimerjevo. Je progresivna in kronična, nastopi pa kot degeneracija dopaminskih nevronov
Preberi več
V starosti oziroma že kar po 55. letu je večja možnost, da v očesu pride do okvare rumene pege ali
Preberi več
Ste si pri športu poškodovali kolenske vezi? Morda čakate na operacijo sprednje križne vezi in vas zanima kako poteka poseg?
Preberi več
So se vam pojavile ostre bolečine v sklepu? Se ob izvajanju aktivnosti samo še poslabšajo? Ali veste, zakaj vam otekajo
Preberi več
Imate bolečine v križu? Težko vstanete in še težje sedite? Vas omejujejo pri izvajanju vsakodnevnih aktivnostih? Bolečine v križu vsako
Preberi več
Nabavljate klimatsko napravo, zunaj pa so nastopile vroče poletne temperature, ki vas silijo v hitri nakup brez pravega razmisleka? Premajhna
Preberi več
Toplejši dnevi so (poleg novoletnih zaobljub) največja spodbuda za več aktivnosti. Ne glede na to, ali ste navdušeni športnik ali
Preberi več