Nevarnost poškodb oči pri otrocih

Pesek v očeh, tope poškodbe, pa tudi tiste z ostrim predmetom, poškodbe s petardami, z apnom, poškodbe, ki so posledica eksplozij itd. Poškodbe so lahko v obliki ranic in erozij na očesu ali pa so tudi bistveno hujše in zahtevajo operativni poseg, skrajna posledica pa je izguba vida in očesa. Mlade in nadobudneže je zato treba opozoriti na nevarnost poškodb, ki prežijo že ob na videz nedolžnih igrah.

 

»Poškodb s petardami ni več toliko kot nekoč, vendar so še vedno prisotne. Vse to gre pripisati dobri družbeni osveščenosti in poučnim akcijam v prazničnem decembru, ki so pripomogle k temu, da se petarde minimalno uporabljajo. Vendar do poškodb vseeno prihaja. Otroci radi zvežejo več petard skupaj, da bolj poči, ali pa jih dajo v steklenico, da bolje raznese. Tako lahko pride do hudih poškodb ne samo očesa, temveč tudi drugih delov telesa,« uvodoma pove asist. prim. mag. Dragica Kosec, dr. med., vodja Oddelka za ortoptiko in strabologijo na Očesni kliniki v Ljubljani.

Avtor: Klavdija Škrbo Karabegović

 

Čeprav ob poškodbah očesa najprej pomislimo na petarde, pa te niso najpogostejši vzrok poškodb. Še posebno pri manjših otrocih velikokrat pride do poškodb zaradi peska v očeh. Te poškodbe so sicer manj nevarne, a so ranice in erozije na očesu lahko zelo boleče, še posebej zato, ker je majhnemu otroku zelo težko izprati oči z vodo. Starši naj v tem primeru intenzivno izpirajo oči z vodo, še bolje s fiziološko raztopino, otrok pa naj ne menca oči. Izogibajmo se igri v pesku, ko piha veter.

Temeljito je treba izprati tudi vsako kemično poškodbo. Po besedah mag. Dragice Kosec so ne tako redke poškodbe z apnom. V vsakem primeru je potrebno izdatno izpiranje z vodo, da se prepreči učinek kemikalij, ki lahko povzročijo tudi slepoto. Takoj po izpiranju se je treba odpraviti k zdravniku. Previdnost pri otrocih, ki jim je radovednost v naravi in ki radi sodelujejo pri odraslih opravilih, ni nikoli odveč.

 

»Nekoliko manj pogoste, a jih kljub temu velja omeniti, so poškodbe oči, ki so posledica gledanja varjenja.

Otroci radi opazujejo odrasle pri tem opravilu. Daljše opazovanje lahko povzroči opekline na roženici in veznici, kar je lahko zelo boleče. Otroci tudi zelo radi pomagajo pri brušenju in podobnih opravilih. Poskrbeti moramo, da je otrok na varni razdalji, da ne bi kakšen delček priletel v oko,« opozori še na nekaj primerov mag. Kosec.

 

Pomembno je izobraževanje ne samo doma, temveč tudi v izobraževalnih ustanovah, da se otroci ne dregajo z ostrimi predmeti, pri čemer ostri predmeti niso samo škarje ali nož, ampak tudi svinčnik. Do nesreč lahko pride tudi pri igrah, kot so pikado, igre s fračo ipd. V takih primerih je treba odreagirati takoj, saj je nemalokrat, še posebno pri ostrih predmetih, potreben operativni poseg. Tudi tope poškodbe pri pretepu ali padcu so lahko nevarne. Poškodbe pa lahko nastanejo tudi ob na videz nenevarnih igrah, kot so igre z žogo, plezanje po drevesih ipd.

 

Mag. Dragica Kosec opozori še na nadobudne mlade znanstvenike: »Žal smo imeli tudi take primere, ko je mladostnikom razneslo eksplozivno sredstvo v rokah, pa ne zaradi malomarnosti, ampak zaradi zvedavosti in je prišlo do hudih okvar očesa in drugih delov telesa, predvsem rok. Zato velja poudariti, naj otroke pri poučevanju kemijskega pouka, fizike in podobnega opozorijo, da vsi poskusi, ki jih opravljajo v šoli ali pa jih najdejo na internetu, niso primerni, da jih opravljajo doma, ampak jih je treba izvesti pod nadzorom oziroma strokovnim vodstvom, da ne bi prišlo do nesreče, ki ima lahko hude posledice.«

 

Pozorni moramo biti tudi, če otroci nosijo kontaktne leče.

Že malo prahu in potem neustrezno odzivanje na težave lahko povzroči resne zaplete na očeh. Velik problem je tudi, da otroci neradi verjamejo, da kontaktne leče niso namenjene kopanju v bazenih ali morju ter rekah. V vodi prežijo zelo nevarni mikroorganizmi, ki bodo za vedno pustili posledice na očeh. Enako velja za savne in džakuzije.

 

Mag. Dragica Kosec večkrat poudari pomen izobraževanja in vlogo staršev ter da je treba zagotoviti varnost, da ne pride do neljubih posledic. »Otroci so radovedni. Do številnih poškodb pride zaradi odkrivanja novih stvari, pa tudi med samo igro, zato naj starši opozorijo otroka na možne posledice in previdnost ter ga pravilno izobražujejo. Najslabše je otroku zgolj nekaj prepovedati, pri tem pa mu ne razložiti, zakaj, kajti to ga bo še bolj privlačilo. Prepovedan sadež je namreč najslajši, posledice pa so lahko zelo hude, tudi izguba vida in očesa,« zaključi mag. Dragica Kosec.

 

Citati (1):

»Otroci radi zvežejo več petard skupaj, da bolj poči, ali pa jih dajo v steklenico, da bolje raznese.«

 

Citati (2):

»Najslabše je otroku zgolj nekaj prepovedati, pri tem pa mu ne razložiti, zakaj, kajti to ga bo še bolj privlačilo. Prepovedan sadež je namreč najslajši, posledice pa so lahko zelo hude, tudi izguba vida in očesa.«

 

December, 2009

REKLAMNO SPOROČILO

REKLAMNO SPOROČILO

Skip to content